Zbog svojih čudesnih svojstava koristili su ga i stari Egipćani, Grci i Rimljani. Danas se često preporučuje u ishrani vegana i vegetarijanaca, ali od njega mogu profitirati svi, bez obzira na vrstu ishrane, piše Punkufer.
Seme lana je bogato:
– omega 3 masne kiseline, tačnije alfa-linolna kiselina (ALA), koja smanjuje upalne procese u organizmu, štiti srce i kardiovaskularni sistem, a neka istraživanja pokazuju da smanjuje i nivo lošeg holesterola u krvi;
– dijetetska vlakna koja snižavaju visok krvni pritisak i poboljšavaju rad digestivnog sistema;
– protein koji gradi sve mišiće u telu;
– sa vitaminom B1, magnezijumom, cinkom i selenom koji jačaju imunitet.
Stručnjaci savetuju da je laneno seme bolje konzumirati u mlevenom obliku jer se lakše vari. Možete ih kupiti već mlevene u prodavnici, ili kupiti cele i samleti u blenderu, seckalici povrća ili mlinu za kafu.
U zavisnosti od količine i marke variraju i cene semena lana. Pakovanje od pola kilograma celih semenki može se naći u prodavnicama zdrave hrane od 200 dinara naviše.
Kako jesti laneno seme?
1. Preporučuje se konzumiranje 1 supene kašike mlevenih lanenih semena dnevno. Možete ih dodati u jutarnju ovsenu kašu, jogurt ili smuti.
2. Možete ga pomešati sa senfom, majonezom ili drugim sličnim sosom kada pripremate preliv za sendviče ili salatu.
3. Možete ga posuti po tostu sa avokadom, ali i kada pripremate različite vrste hleba i peciva.
4. Možete koristiti laneno seme kao zamenu za jaja kada pečete deserte.
Kako napraviti „vegansko jaje“ za pečenje kolača?
Jednu kašiku mlevenog lanenog semena pomešajte sa tri kašike vode i sačekajte nekoliko minuta da se smesa zgusne. Ovako pripremljeno seme lana koristite umesto jednog jajeta u pečenju kolača, torti i sličnih poslastica.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com