Čuveni lekar Kris van Tuleken je, govoreći u podcastu Dnevnik generalnog direktora sa Stivenom Bartletom, izdao snažno upozorenje o grupi hrane koju treba izbegavati da biste ostali zdravi. Ultra-prerađena hrana (UPF), koja uključuje proizvode kao što su hleb, mlečni proizvodi i industrijski proizvedeni slatkiši, prema dr van Tulekenu, može ozbiljno da ošteti zdravlje zbog visokog udela industrijski proizvedenih sastojaka.
„Loša ishrana je nadmašila duvanski dim kao vodeći uzrok prerane smrti na planeti“, rekao je van Tuleken. Pod pojmom „loša ishrana“ podrazumeva se ishrana bogata ultra-prerađenom hranom, koja izaziva zapaljenske procese u organizmu, objasnio je doktor.
Ultra obrađena hrana je lako dostupna u prodavnicama i uključuje proizvode kao što su narezani industrijski hleb, žitarice, kolačići, sosevi i neki mlečni proizvodi. Dr. van Tulleken definiše UPF kao hranu upakovanu u plastiku koja sadrži najmanje jedan sastojak koji inače ne biste koristili u kuvanju kod kuće.
Takođe utiče na mentalno zdravlje
U Velikoj Britaniji, upozorava doktor, čak 80 odsto kalorijskog unosa svakog petog stanovnika dolazi od takvih proizvoda. Štaviše, zavisnost od UPF-a može izazvati zdravstvene probleme kao što su deca koja zaostaju devet centimetara u rastu u poređenju sa svojim vršnjacima u drugim zemljama.
Pored fizičkog zdravlja, van Tuleken ističe da UPF može negativno uticati i na mentalno zdravlje jer remeti hormonalne reakcije povezane sa obrocima. Dugotrajna konzumacija takođe može promeniti ožičenje delova mozga odgovornih za navike i nagrade, podstičući na taj način nezdrave obrasce ishrane.
Međutim, nije sve izgubljeno. Prema njegovom istraživanju, smanjenje ili potpuno uklanjanje UPF-a iz ishrane može smanjiti rizik od razvoja hroničnih bolesti kao što su kardiovaskularni problemi i demencija za čak 60%.
‘Ukinite siromaštvo’
Dr. van Tuleken smatra da pitanje ishrane nije stvar individualnog izbora, već pravedne raspodele bogatstva. „Ovo nije pitanje lične odgovornosti, već socijalne pravde. Ljudi bez finansijskih sredstava primorani su da konzumiraju lošu hranu“, tvrdi on. „Ukinite siromaštvo i rešićete oko 60% problema bolesti uzrokovanih lošom ishranom.
Kao alternativu, van Tuleken preporučuje veći udeo voća, povrća, mahunarki, integralnih žitarica i orašastih plodova u ishrani, navodeći primere uravnotežene ishrane kao što su mediteranska, azijska i arktička ishrana. Mediteranska dijeta, poznata po upotrebi maslinovog ulja, ističe se po blagotvornom delovanju na zdravlje.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com