Serotonin: 7 pitanja i odgovora (2)

Serotonin je veoma važan element u našem organizmu, jer mu ja glavna funkcija da prenosi informacije iz jednog dela mozga u drugi. Neke njegove osobine i danas je teško otkriti, ali se zna da ovaj neurotransmiter ima bitnu ulogu u organizmu, naročito za mentalno zdravlje.
5. Da li način ishrane utiče na zalihe serotonina u telu?
Utiče, ali ne na direktan način. Na primer, ako u organizmu imamo manjak kalcijuma, lako ćemo ga nadoknaditi unošenjem namirnica bogatih kalcijumom. Za nadoknadu serotonina ne postoji takva mogućnost. Ipak, postoje neke namirnice bogate triptofanom, aminokiselinom od koje nastaje serotonin.
Hrana bogata proteinima, poput mesa, sadrži visok nivo triptofana. Takođe, ovaj element se nalazi i u mlečnim proizvodima, koštunjavim plodovima i u živinskom mesu. Ironija je, međutim, da nivo serotonina opada posle obroka bogatog proteinima. Zašto? Sudeći po rečima nutricionistkinje E. Somer, kada jedemo visokoproteinski obrok, onda preplavimo svoju krv i triptofanom i aminokiselinama. Oba elementa se bore da prodru u mozak, a usled toga veoma mala količina triptofana zapravo dospe u mozak, tako da se nivo serotonina ne podiže.
Ako pak jedemo obrok pun ugljenih hidrata, situacija je drugačija. Tada se aminokiseline apsorbuju u telu, ali ne i u mozgu. Samim tim, više triptofana dospe u mozak i podiže se opšti nivo serotonina.
6. Može li vežbanje podići nivo serotonina?
Fizička aktivnost može mnogo učiniti na popravljanju raspoloženja. Prema nekim naučnicima, u borbi protiv depresije, vežbe su efikasnije od antidepresiva. Nije sasvim poznato kojim mehanizmima vežbe postižu taj pozitivni efekat. Prema nekim stručnjacima, to je povezano sa podizanjem nivoa serotonina, ali zasad nema istraživanja koja bi to dokazala.
7. Da li muškarci i žene imaju u organizmu istu količinu serotonina i da li se nivo serotonina na isti način odražava na muško i žensko telo?
Istraživanja pokazuju da muškarci imaju nešto više serotonina u telu nego žene. U jednoj studiji, objavljenoj u magazinu "Biološka psihijatrija", tvrdi se da nije bitna razlika u nivou serotonina, već u reakciji muškog i ženskog tela na smanjenje ovog neurotransmitera. To bi mogao biti razlog za činjenicu da su žene podložnije depresiji.
Serotonin je veoma važan element u organizmu i sve češće tema najnovijih istraživanja.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com