Svi znamo da su neki doručci bolji od drugih i da svakodnevno konzumiranje slatke krofne i kafe sa puno šećera neće učiniti čuda za vaše zdravlje.
Ali dijetetičari ne vole nužno da potpuno zabrane određenu hranu. „Nikad ne kažem nikad kada je u pitanju izbor hrane. Sva hrana može da se uklopi u uravnoteženu ishranu“, rekla je za Real Simple dijetetičarka Kristen Smit, portparol Američke akademije za ishranu i dijetetiku.
Hrana koju treba da izbegavate za doručak
Iako se ove namirnice sigurno mogu uklopiti u uravnoteženu ishranu, ako ih jedete svaki dan, možda bi bilo bolje da ih zamenite nekom od sledećih hranljivijih alternativa koje su odobrili dijetetičari i koje su jednako ukusne.
1. Jogurti sa različitim ukusima
Kao namirnica bogata probioticima, jogurt je veoma hvaljen kao dodatak ishrani. Ali nisu svi jogurti jednaki, a stručnjaci preporučuju izbegavanje aromatizovanih jogurta koji se nalaze na policama prodavnica.
Dijetetičarka Kerolajn Suzi objasnila je zašto jogurt sa ukusom nije idealan.
„Prepun je dodatog šećera, ponekad čak i slatkiša. To može dovesti do skokova šećera u krvi i padova i ostaviti vas ubrzo gladnim“, rekla je ona.
Vaša bolja opcija za doručak je običan grčki jogurt, koji je bogat proteinima, u koji možete dodati sveže voće, orašaste plodove ili malo meda za dodatnu slatkoću.
2. Mafini iz prodavnice
Mafini zvuče kao opcija za zdrav doručak, posebno ako sadrže voće poput borovnice ili banane. Ali ako ih kupite u prodavnici, možda ćete dobiti više nego što ste očekivali.
„Većina mafina koji se kupuju u prodavnici se pravi od rafinisanog brašna i šećera, što ih čini više kao desert nego doručak. Nedostaju im proteini i vlakna, što dovodi do gladi ubrzo nakon jela“, objasnila je Suzi.
Bolja opcija za doručak je domaći mafin napravljen od celih žitarica i prirodnih zaslađivača poput pire banana i dodatog proteina poput orašastih plodova ili semenki.
3. Flaširani smutiji i voćni sokovi
Smoothie i sokovi su popularan doručak u pokretu kada ste zauzeti, a unapred upakovani smutiji ili sokovi mogu biti vrhunska pogodnost. Međutim, oni možda nisu najbolji za vas.
„Mnogi unapred napravljeni smutiji i sokovi imaju malo vlakana i mnogo šećera, što dovodi do brzih energetskih kraha. Čak i ako su napravljeni od voća, pijenje sokova bez vlakana ne pruža iste prednosti kao celo voće“, objasnila je Suzi.
Bolja opcija za doručak je da sami napravite smutije. Stavite celo voće, lisnato povrće, proteine (grčki jogurt ili proteinski prah) i zdrave masti (kao što su puter od orašastih plodova ili laneno seme) u blender, dobro izblendajte i ponesite zdrav doručak sa sobom.
4. Krofne i slatka peciva
Verovatno ima smisla da krofna prekrivena slatkim mrvicama ili čokoladni kroasan nisu na listi zdravih izbora za doručak.
„Opcije za doručak zaslađene šećerom, kao što su krofne, imaju tendenciju da nedostaju proteini i vlakna, koja su važna za održavanje sitosti satima. To znači da ćete posegnuti za još jednim doručkom ranije nego što mislite“, istakla je Smit.
„Ako ne možete da odolite povremenoj krofni ili hrpi palačinki prelivenih slatkim sirupom, pokušajte da ih uparite sa hranom bogatom proteinima kao što su jaja ili pileća kobasica“, savetovala je Smit.
5. Granola štanglice iz prodavnice
Možda će biti pomalo šokantno videti granolu na listi ne tako dobrih izbora za doručak, jer je često puna celih žitarica, orašastih plodova i druge hrane koja je dobra za vas. Ali moraćete pažljivo da proverite etikete da biste bili sigurni da ste izabrali dobru.
Granola kupljena u prodavnici nije idealna, jer mnogi proizvođači koriste mnogo dodatog šećera i nezdravih masti, što je čini sličnijom slatkišima ili drugim poslasticama.
Proverite etikete na onima za koje razmišljate da izaberete brend granole sa minimalnim dodatkom šećera ili napravite sopstvenu granolu. Suzi takođe preporučuje da umesto granole za doručak pojedete obrok bogat proteinima i vlaknima poput ovsene kaše sa orasima i bobicama.
6. Slanina i prerađeno meso
Slanina i kobasica mogu izgledati kao brz način da unesete nešto preko potrebnog proteina u doručak. Ali sva ta so i masnoće koje dolaze sa njom možda nisu najbolji izbor za vaše zdravlje.
Da, slanina može učiniti da se osećate sito od neke druge hrane za doručak. Ali Suzi je ukazala na vezu između zasićenih masti i natrijuma i srčanih bolesti i upale kao razlog da se odbaci ovo jelo za doručak.
Suzi je preporučila nemasne proteine poput jaja ili ćureće kobasice sa prilogom povrća kao bolju opciju.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com