Limun je odličan za naše zdravlje, a njegove prednosti u borbi protiv mnogih bolesti su poznate već vekovima.
Najpoznatije svojstvo limuna je snažno antibakterijsko dejstvo i njegova upotreba kao pomoćnog sredstva za brže mršavljenje. Limun sadrži – uglavnom limunsku kiselinu, kalcijum, magnezijum, vitamin C, bioflavonoide, pektin i limonen – koji podstiču imunitet i bore se protiv infekcija.
Međutim, pored gore navedenih prednosti, limun nudi mnogo više za naše zdravlje i dobrobit.
Bilo da ga koristite u obliku soka, čaja, preliva, obloga ili u kupatilu, izvucite maksimum iz prirodne lekovite moći limuna.
Limun za akne
Limun sadrži limunsku kiselinu, koja može biti efikasna u lečenju akni. Vitamin C koji se nalazi u citrusima je od vitalnog značaja za zdravu blistavu kožu, dok njegova alkalna priroda ubija određene vrste bakterija za koje se zna da uzrokuju akne. Prstom ili vatom nanesite svež limunov sok na akne i ostavite preko noći. Operite vodom sledećeg jutra. U početku može postojati neugodan osećaj peckanja, ali će uskoro nestati.
Pomešajte sveže ceđeni limunov sok sa ružinom vodicom ili sa malo meda. Nanesite smesu na područje zahvaćeno aknama. Ponavljajte postpuak dva puta dnevno, idealno ujutru i uveče.
Limuni protiv stresa
Istraživanja su pokazala da ulje limuna ima umirujući efekat i stoga može pomoći u otklanjanju umora, iscrpljenosti, vrtoglavice, stresa, nervoze i napetosti.
Takođe se veruje da udisanje eteričnog limunovog ulja pomaže u povećanju koncentracije i budnosti. Stoga se može koristiti kao dezodorans za prostorije u kancelarijama kako bi se povećala efikasnost zaposlenih. Ako osetite napetost, stavite nekoliko kapi eteričnog ulja limuna u maramicu i pomirišite.
Limun za afte
Dokazana antibakterijska i antivirusna svojstva limuna mogu ubrzati proces zarastanja čak i herpesa. Pomešajte sok sveže ceđenog limuna u čašu mlake vode i ovim rastvorom isperite usta. Ponovite postupak tri puta dnevno. Može doći do osećaja peckanja kada limunov sok dođe u kontakt sa aftama. Međutim, pomoći će da nestanu što pre.
Odlično se nosi sa groznicom
Drhtavica i groznica mogu imati nekoliko uzroka, ali limun je uvek koristan tretman. Dodajte sok od 1 limuna u šolju tople vode sa medom i odmah popijte. Zatim pijte svaka 2 sata dok se temperatura ili groznica ne smire.
Limun za prehladu i grip
Limun obezbeđuje neophodan vitamin C telu, štiteći ga iznutra. Na prvi znak prehlade, pokušajte da svom telu date što više vitamina C kako biste ojačali imuni sistem. Na svaka dva sata pijte sveže ceđeni sok od jednog limuna u čaši mlake vode.
Ako vas boli grlo, dodajte sok od jednog limuna i kašičicu (5 ml) morske soli u šolju (250 ml) mlake vode. Ispirajte grlo tri puta dnevno po minut da biste smanjili peckanje.
U slučaju upale krajnika ispirajte grlo svaka dva sata najmanje 30 sekundi sa sveže ceđenim sokom od jednog limuna. Možete da progutate sok kada završite sa grgljanjem i tako ćete imati koristi od „vakcine“ vitamina C koja stimuliše imuni sistem.
Prirodni tretman za žuljeve
Obloge od limuna koje se stavljaju preko noći su dobar „uradi sam“ tretman za žuljeve. Na žulj stavite krišku limuna debljine oko pet milimetara, zavežite zavoj i pričvrstite.
Limun za ekcem
Ako patite od infekcije kože kao što je ekcem, flaster sa limunom može vam pružiti olakšanje. Dodajte osam kapi eteričnog ulja limuna u šolju (250 ml) mlake vode i kašiku (15 ml) tečnog meda. Med takođe ima antiinflamatorno dejstvo i pojačava lekovitu moć limuna. Potopite lanenu krpu u tečnost i nežno stavite krpu na zahvaćeno područje 15 minuta, dva do tri puta dnevno. Ovo ne samo da će ublažiti infekciju, već i smanjiti osećaj svraba.
Bori se protiv umora
Kada se pojave znaci umora, sok limuna je lek koji brzo deluje kao prijatno bezalkoholno piće.
Čini se da limunovo ulje takođe može da stimuliše moždanu aktivnost, pa kad god se osećate umorno bez razloga ili imate poteškoća sa koncentracijom, dodajte četiri kapi limunovog ulja u posudu za aromaterapiju. Alternativno, svakih nekoliko sati popijte čašu vode sa limunom.
Limun za loš zadah
Limun može da osveži dah nakon konzumiranja određenih začina, alkohola, cigareta ili lošeg zadaha izazvanog nedovoljnim lučenjem pljuvačke. Da bi vam dah bio svež, nekoliko puta dnevno temeljno isperite usta sveže ceđenim sokom od jednog limuna u čaši mlake vode. Žvakanje kriške limuna nakon svakog obroka će takođe pomoći.
Protiv ujeda insekata
Ako vas je ujela pčela, umasirajte sa jednom do dve kapi limunovog ulja, pomešanog sa 1 kašičicom meda, kožu oko uboda. Da biste odbili insekte, dodajte 20 kapi limunovog ulja u šolju (250 ml) vode i prskajte u vazduhu. Odlično miriše i istovremeno odbija insekte. Još jedan kućni lek je da stavite vatu natopljenu limunovim uljem u spavaću sobu. Ako noću sedite napolju, nanesite eterično ulje limuna na delove kože koji nisu prekriveni odećom.
Limun kao lek za nesanicu
Nekoliko studija je otkrilo da eterično ulje limuna u kombinaciji sa drugim sedativnim biljem (kao što su valerijana, hmelj i kamilica) pomaže u smanjenju stresa i podstiče san.
Oslobodite se bolova u mišićima
Pijte sveže ceđeni sok od jednog limuna u čaši mlake vode tri puta dnevno, a ako osetite jake bolove dodajte sok od dva limuna tri puta dnevno.
Ulje limuna ima svojstva za ublažavanje bolova u mišićima, pa da biste inhibirali upalu i ublažili bol, svakodnevno masirajte zahvaćeno područje sa nekoliko kapi limunovog ulja pomešanog sa kašikom (15 ml) ulja jojobe.
Limun za stomak
Posle svakog obroka popijte sok od sveže ceđenog limuna u čaši mlake vode. Limunska kiselina će stimulisati proizvodnju želudačne kiseline i aktivnost stomačnih mišića.
Zbogom proširenim venama
Ulje limuna može pomoći u borbi protiv proširenih vena. Nekoliko kapi limunovog ulja pomešajte u maloj posudi sa uljem jojobe, avokada ili bademovog ulja. Ovu mešavinu svakodnevno koristite za nežnu masažu stopala odozdo prema gore, ka srcu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com