„Skrivena glad“ – ubica iz potaje

Iako se hranite zdravo i vodite priliฤno zdrav naฤin ลพivota i dalje moลพete da gubite vaลพne hranjive sastojke, a da toga niste ni svesni. Svetska zdravstvena organizacija (WHO) je stanje „skrivena glad“ definisala kao nedostatak kljuฤnih vitamina i minerala i drugih vaลพnih nutrijenata.

ฤŒinjenica je da je kvalitetna ishrana temelj zdravlja. Naลกem telu su potrebni kljuฤni vitamini i minerali da bi funkcionisalo kako treba.

Kada kljuฤni nutrijenti nedostaju, organi ne mogu da funkcioniลกu pravilno, a to se odraลพava na celokupno zdravlje.

„Skrivena glad“ se javlja kada hrana koju jedete, iako moลพe da napuni ลพeludac, ne zadovoljava vaลกe prehrambene potrebe.

Ovo ukazuje na to da takvoj hrani nedostaju hranljivi sastojci koji su kljuฤni za rast, razvoj i optimalno funkcioniranje organizma.

Procenjuje se da dve milijarde ljudi ลกirom sveta pati od nedostataka vitamina i minerala i drugih nutrijenata, od kojih je najฤeลกฤ‡i nedostatak gvoลพฤ‘a.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, nedostatak gvoลพฤ‘a je uzrok 30 odsto sluฤajeva anemije u svetu, uglavnom u nerazvijenim zemljama sa niskim primanjima.

Meฤ‘utim, „skrivena glad“ se moลพe pojaviti kod svakog ko nema dobro izbalansiranu ishranu. Moลพe biti teลกko dijagnostikovati „skrivenu glad“, jer moลพda neฤ‡e postojati vidljivi znakovi nedostatka. Najฤeลกฤ‡i nedostaci u svetu su nedostaci vitamina A, joda i gvoลพฤ‘a.

Vremenom, nedostaci u ovim hranljivim sastojcima mogu dovesti do brojnih ozbiljnih zdravstvenih problema kao ลกto su oลกteฤ‡enje vida, naruลกavanje imunoloลกkog sistema i anemija.

Nedostatak gvoลพฤ‘a moลพe da se dogodi svima. Meฤ‘u suptilne, uobiฤajene znakove ubrajaju se ekstremni umor, slabost, bleda koลพa, hladni ekstremiteti, kratak dah tokom fiziฤkog napora, slab apetit i teลกko gutanje.

Meฤ‘utim, vaลพno je naglasiti da nije samo gvoลพฤ‘e to koje moลพe da utiฤe na formiranje crvenih krvnih zrnaca. Vitamin B12 i folna kiselina takoฤ‘e utiฤu na razvoj eritrocita.

Kada ih ne dobijate dovoljno, moลพete osetiti simptome kao ลกto su manjak koncentracije, trnci u rukama i nogama, ฤeste glavobolje, pa ฤak i depresija. Da biste dobili dovoljno hranjivih supstanci za neometano funkcionisanje crvenih krvnih zrnaca najpre u ishranu ukljuฤite izvore gvoลพฤ‘a kao ลกto su crveno meso, zeleno povrฤ‡e, mahunarke i oraลกaste plodove.

Neophodan je i unos dovoljne koliฤine vitamina C koji se nalazi u sveลพem voฤ‡u i povrฤ‡u. ย  Izbegavajte kafu ili ฤaj uz obroke jer oni mogu da spreฤe apsorpciju gvoลพฤ‘a.

Ukoliko menjate naฤin ishrane ili ste alergiฤni na odreฤ‘enu vrstu hrane, obezbedite organizmu sve vaลพne hranljive materije i prema savetu lekara odreฤ‘ene suplemente.

(Health 24, N1)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com