Šta će se desiti sa vašim organizmom ako jedete samo četiri badema dnevno

Bademi su izuzetno zdrava hrana koju treba da jedete svaki dan, jer su prepuni proteina, vitamina i vlakana. Smatra se da ih treba redovno jesti, jer tako smanjujete rizik od zdravstvenih problema poput raka, bolesti srca, gojaznosti i dijabetesa tipa 2.

Iako imaju popriličnu količinu masti, oni štite vaše srce. Ipak, bademi sadrže priličan broj kalorija, pa ih je najbolje jesti umereno.

Možda zvuči neverovatno da bi samo četiri badema dnevno mogla učiniti bilo šta za vaše zdravlje, ali tačno je! Samo jedna šaka badema sadrži 3,5 grama vlakana, 6 grama proteina i 9 grama nezasićenih masti. Bademi takođe pružaju dobru količinu vitamina E, mangana i magnezijuma. U manjim, ali značajnim količinama, prisutan je bakar, kalcijum, riboflavin, gvožđe, cink i fosfor.

Pa šta sve bademi mogu da učine za vaše telo? Iznenadiće vas ovih 7 važnih prednosti koje mogu da vam poprave zdravlje, ako jedete najmanje 4 badema svaki dan.

1.Povoljno utiču na holesterol
Bademi su sjajni za smanjenje lošeg LDL holesterola, a povećavaju dobar HDL holesterol. To je važno jer visoki holesterol predstavlja rizik za sve vrste zdravstvenih komplikacija, uključujući srčani udar, moždani udar i bolesti perifernih arterija.

Kada nezdrave grickalice poput čipsa ili bombone zamenite bademima, svoj loši holesterol možete smanjiti za 10%.

2. Jača i sjajnija kosa
Bademi su takvi da vam mogu dati gotovo sve vitamine i minerale potrebne za poboljšanje stanja vaše kose. Da bi podstakli rast, bademi sadrže magnezijum i cink. Vitamin E ima antioksidativna svojstva koja smanjuju oksidativni stres i čine kosu jačom. I na kraju, vitamin B zadebljava niti i daje prirodan sjaj.

Uzgred, nanošenje bademovog ulja na vlasište može sprečiti perut i omekšati i direktno nahraniti pramenove kose. Bademovo ulje se koristi kao kozmetički proizvod i za kosu i za kožu jer su stari Egipćani badem držali kao jedan od vrhunskih luksuznih proizvoda.

3.Manji rizik od srčanih tegoba
Mononezasićene masti, koje postoje u bademima, mogu da pomognu pri kontroli visokog holesterola. Ali i vlakna, vitamin E, omega-3 masne kiseline i biljni steroli takođe pomažu zdravlju srca.

Bademi su takođe sjajan izvor l-arginina, za koje se pokazalo da zidove arterija čini fleksibilnijim i na taj način je manje verovatno da će se razviti krvni ugrušci koji mogu blokirati protok krvi i izazvati zastoj srca.

4. Smanjuju bore
Svi želimo da sprečimo prerano starenje, a bademi mogu u tome pomoći zbog sadržaja mangana i vitamina E. Mangan je protein koji pomaže u stvaranju kolagena, koji je vezivno tkivo unutar kože koje ga održava čvrstim i glatkim. Vitamin E je u stanju da zaštiti od oštećenja kože tako što apsorbuje UV zračenje sunca i na taj način smanjuje pojavu tamnih mrlja i bora. Takođe smanjuje upalu kože i uklanja crvenilo.

5. Povoljan uticaj na digestivni trakt
Školjke badema su sjajan izvor probiotika, jer pospešuju rast i umnožavanje dobrih bakterija u našim crevima. Crevne bakterije su odgovorne za apsorbciju hranljivih sastojaka iz hrane i lekova. Takođe oni štite od crevnih infekcija.

Nedavna istraživanja pokazuju da redovno konzumiranje probiotičke hrane može poboljšati funkciju imunološkog sistema i smanjiti rizik od raka, srčanih bolesti i reumatoidnog artritisa.

6. Olakšavaju gubitak kilograma
Iako bademi sadrže puno masti i kalorija, oni vam zapravo mogu pomoći da izgubite kilograme. Studije pokazuju da jedenje badema može doprineti osećaju sitosti između obroka. Ljudi koji svakodnevno jedu bademe obično konzumiraju manje ugljenih hidrata tokom dana.

Učesnici u istraživanju uticaja badema i dijeta smanjili su njihovu težinu i indeks telesne mase (BMI) u proseku za 18%, u poređenju sa samo 11% u grupi koja nije konzumirala bademe. Obim struka se takođe smanjio za 14% u grupi sa bademima, ali samo 9% kod grupe koja nije jela bademe.

7. Pospešuju moždanu funkciju
Studije pokazuju da unos velike količine vitamina E u vašu ishranu može pomoći u sprečavanju propadanja kognitivnog dela u mozgu vezanog za starenje, očuvanju pamćenja i pojačavanju dnevne budnosti. Magnezijum u bademima jača živce u mozgu.

A protein pomaže u obnavljanju ćelija mozga, poboljšavajući tako kognitivne funkcije. Održavanje mozga zdravim tokom života pomaže u lečenju Alchajmerove bolesti, a jedenje badema može biti jako značajno za očuvanje ove funkcije.

Preporučena dnevna granica je jedna šaka, odnosno oko 23 badema, ali naravno da ne morate da se zaustavite na tome. Imajte na umu da u očuvanju mogu pored celih badema da vam pomognu i proizvodi poput bademovog brašna i bademovog mleka.

Bez obzira da li želite da smršate, poboljšate kvalitet kože i kose ili smanjite rizik od nekoliko opasnih bolesti, bademi su rešenje!

(Sputnjik)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com