Nedavno istraživanje sprovedeno na jednom kineskom univerzitetu pokazalo je da pranje voća i povrća, kao što su jabuke i krastavci, nije dovoljno za uklanjanje pesticida sa njihove površine.
Umesto toga, istraživači su zaključili da je guljenje kore ovih namirnica mnogo efikasniji način za uklanjanje hemijskih ostataka.
Naučnici sa Poljoprivrednog univerziteta Anhui u Kini koristili su napredne metode analize, uključujući laserske zrake i inovativni „SERS“ film, da bi istražili prisustvo pesticida na koži različitih prehrambenih proizvoda. Njihovo istraživanje nije bilo ograničeno na jabuke i krastavce, već je uključivalo i drugu hranu kao što su čili u prahu, škampi i pirinač.
Rezultati su pokazali da standardne metode pranja voća i povrća, kao i mere bezbednosti hrane, nisu dovoljne da spreče unos pesticida. Profesor Dongdong Ie, autor istraživanja, rekao je za Gardijan da istraživanje ima za cilj da potrošačima pruži korisne smernice o zdravstvenim rizicima i bezbednosti hrane.
Obavezno oljuštiti
Umesto da stvara nepotrebnu paniku, studija sugeriše da jednostavno guljenje kore može skoro potpuno ukloniti ostatke pesticida, za razliku od uobičajene prakse pranja koja se često preporučuje.
Tokom istraživanja, naučnici su primenili fungicide tiram i karbendazim na uzorke hrane. Iako je upotreba tirama zabranjena u EU, ove hemikalije se i dalje koriste u nekim delovima sveta. Posebno zabrinjava to što su otkrili da pesticidi ne samo da ostaju na površini jabuka nakon pranja, već i prodiru u slojeve pulpe ispod kože. Međutim, guljenje kože može biti dovoljno da spreči unos ovih štetnih supstanci.
Istraživanje zaključuje da guljenje kore voća i povrća može značajno smanjiti rizik od unošenja pesticida, čime se povećava sigurnost konzumiranja ovih namirnica, prenosi Klik.hr.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com