Top 19 najnezdravijih jela i pića, a jedemo ih svakodnevno

Određene vrste hrane prisutne su svuda, ali one zaista nemaju neke posebne koristi za naš organizam, pa ih treba svesti na minimum.

Iako je mnoge od ovih namirnica teško u potpunosti izbeći, barem ih smanjite.

Voćni sokovi – Pakovani voćni sokovi nisu ni približno zdravi kao sveže ceđeni. Sadrže veštačke boje i visokofruktozni kukuruzni sirup, što ih čini nepogodnim za zdravlje ljudi. Fruktoza je povezana sa razvojem visceralnih masnih naslaga kod gojaznih osoba.

Pržena hrana – Visok sadržaj masti, kalorija i inflamatornih jedinjenja poznatih kao AGE (napredni krajnji proizvodi glikacije) čine prženu hranu štetnom po zdravlje. Redovna konzumacija može izazvati upalu u telu.

Hleb od belog brašna – Beljenje brašna hemikalijama kao što je azodikarbonamid ne samo da šteti ljudskom zdravlju izazivajući astmu i alergije, već je i štetno za životnu sredinu.

Slanina i kobasica – Ove prerađene namirnice, bogate zasićenim mastima i AGE jedinjenjima, tokom kuvanja na visokim temperaturama gube svoju nutritivnu vrednost i tako oštećuju creva i srce.

Sirupi – Visoko fruktozni kukuruzni sirup i veštačke boje čine sirup izuzetno štetnim po zdravlje jetre.

Instant ovsene kaše – Sadrži karamel boju i hidrogenizovana ulja, koja redovnom konzumacijom mogu izazvati začepljenje arterija i druge zdravstvene probleme.

Slatke žitarice – Iako deluju zdravo za doručak, često sadrže konzervanse poput BHT i BHA i rafinisane ugljene hidrate koji nisu pogodni za dijabetičare i osobe sa srčanim problemima.

Brza hrana – Često sadrži ftalate, hemikalije koje remete endokrini sistem i mogu imati ozbiljne zdravstvene posledice.

Beli šećer – Povezan je sa povećanim rizikom od dijabetesa tipa 2, srčanih bolesti i gojaznosti.

Flaširana voda – Često sadrži BPA, hemikaliju koja može da izazove hormonalne poremećaje, rani pubertet kod devojčica i smanjen broj spermatozoida kod muškaraca.

Slatkiši – Privlačni, ali puni veštačkog šećera, lošeg holesterola i kalorija, ovi deserti predstavljaju ozbiljan rizik za zdravlje.

Gazirana pića – Sadrže karamel-boju, BPA (bisfenol A) i aspartam, što može dovesti do gojaznosti, taloženja masnoća i povećanog rizika od raka.

Glazure – Šarene glazure sadrže trans masti, titanijum dioksid, veštačke boje i propilen glikol, koji mogu negativno da utiču na zdravlje bubrega, posebno kod dece.

Supa iz kesice – Ove supe sadrže skrob, šećer i veštačke boje i nisu ni približno hranljive kao domaće supe i čorbe.

Bombone – Sadrže zasićene masti, veštačke boje i šećer, što ih čini nepovoljnim za decu i odrasle.

Mafini – Gotovi mafini imaju visok udeo kalorija, nezasićenih ulja, šećera i emulgatora, što ih čini lošim izborom za zdravlje.

Krema za kafu – Većina krema za kafu uopšte ne sadrži mlečni šlag. Umesto toga, pune su trans masti, dodatog šećera i veštačkih boja, a sve to dugoročno povećava rizik od srčanih oboljenja.

Smeđi pirinač – Iako sadrži korisne hranljive materije, može da sadrži arsen, koji je povezan sa povećanim rizikom od raka i srčanih oboljenja.

BBQ sos – Većina sosova za roštilj sadrži visok sadržaj šećera, fruktoznog sirupa i veštačkih boja, koji povećavaju rizik od srčanih oboljenja.

(24sata.hr)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com