Nerazumni smo, izgleda?
Mnogi ljudi oseฤaju ลพudnju za hranom, posebno kada su pod stresom, i najฤeลกฤe su u pitanju namirnice sa visokim procentom masti i ลกeฤera.
Da bismo bili u moguฤnosti da se odupremo ลพudnji, morali bismo da suzbijemo naลก prirodni odgovor na prepuลกtanje ovim ukusnim namirnicama.
Mreลพa inhibitornih neurona je kluฤna za kontrolu ponaลกanja. Ovi neuroni su poput moลพdanih koฤnica i koncentrisani su u prefrontalnom korteksu – kljuฤnom podruฤju mozga koji je ukljuฤen u donoลกenje odluka, kontrolu impulsa i odlaganje zadovoljstva.
Istraลพivanje na pacovima pokazalo je da konzimiranje hrane sa visokim procentom ลกecฬera moลพe da izmeni inhibitorne neurone.
Pacovi hranjeni ลกecฬerom takoฤe su manje mogli da kontroliลกu svoje ponaลกanje i donoลกenje odluka. To pokazuje da ono ลกto jedemo moลพe da utiฤe na naลกu sposobnost da se odupremo iskuลกenjima i moลพe biti objaลกnjenje zaลกto su promene ishrane toliko teลกke za ljude.
Nedavna studija pokazala je da su osobe koje su redovno konzumirale hranu sa visokim procentom masti i ลกecฬera imale vecฬu teลพnju za unosom hrane, ฤak i kada nisu bili gladni.
Ovo dokazuje da bi redovno kozumiranje hrane sa visokim procentom ลกecฬera moglo pojaฤati ลพudnju, stvarajucฬi zaฤarani krug. Mozak ฤe traลพiti sve viลกe ลกeฤera.
ล eฤer moลพe da poremeti pamฤenje
Joลก jedno podruฤje mozga koje je pod uticajem ovakve hrane je hipokampus – kljuฤni memorijski centar. Promene hipokampusa izazvane ลกecฬerom su povezane sa smanjenjem novoroฤenih neurona, koji su kljuฤni za kodiranje secฬanja.
Kako zaลกtititi mozak od ลกeฤera?
Svetska zdravstvena organizacija savetuje da unos dodanih ลกecฬera ograniฤimo na pet procenata naลกeg dnevnog unosa kalorija, ลกto je 25 grama, odnosno ลกest kaลกika.
Proseฤna odrasla osoba konzumira oko 85 grama, ลกto je 20 kafenih kaลกika ลกecฬera dnevno, ovo je za mnoge velika promena ishrane.
Neuroplastiฤne mogucฬnosti mozga omogucฬavaju mu da se resetuje u odreฤenoj meri nakon smanjenja ลกecฬera u ishrani, a fiziฤka veลพba moลพe da pospeลกi ovaj proces.
Hrana bogata omaga-3 masnim kiselinama, koja se nalazi u ribljem ulju, oraลกastim plodovima i semenkama, takoฤe je neuroprotektivna i moลพe da pojaฤa stvaranje moลพdane hemikalije potrebne za nastanak novih neurona.
Nije lako izboriti se sa starim navikama, jer kako kaลพu, prvi korak je uvek i najteลพi. Meฤutim, promena reลพima ishrane vremenom postaje lakลกa, a ono ลกto donosi nema cenu. Svakako ฤe vam mozak biti na tome zahvalan.
(Science alert, N1)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com