Stručnjaci kažu da bi borba protiv starenja trebalo da uključi mnogo više aktivnosti od nege kože i nanošenja kreme za sunčanje, a pravilna ishrana može uveliko doprineti tome da se osećamo i da izgledamo mlado.
Hrana koju jedemo je kao gorivo za naše telo i direktno doprinosi svim aspektima našeg zdravlja; posebno dugovečnost i kognitivne funkcije. „Uz pravilnu ishranu i fokusiranje na ono što je telu potrebno, moguće je izbeći ili bar preokrenuti štetu izazvanu negativnim posledicama iz prošlosti”, rekao je psihijatar dr Raafat V. Girgis iz Moment of Clarity za Njujork Post.
„Nikad nije kasno“, kaže on, jer su i telo i mozak dizajnirani da se leče. „Prave hranljive materije pomažu u poboljšanju zdravlja mozga i sprečavanju kognitivnog pada“, objasnila je dr Liza Jang, profesorka nutricionizma na Univerzitetu u Njujorku.
Stručnjaci savetuju ove namirnice za sve uzraste:
Tamno lisnato povrće
Kelj, spanać, blitva i brokoli su prepuni vitamina, minerala i vlakana, a imaju malo kalorija i usporavaju kognitivni pad, a sadrže i visok nivo vitamina A i C koji su antioksidansi, što znači da pomažu u sprečavanju ćelija oštećenja. Pored toga, brokoli sadrži nitrate koji deluju protiv starenja poboljšavajući cirkulaciju i protok krvi.
Avokado
Biljna ulja poput maslinovog i avokadovog ulja su bogata hranljivim materijama, uključujući masne kiseline, mononezasićene masti i antioksidanse, i odlična su opcija za smanjenje šansi od Alchajmerove bolesti i demencije. Prelijte ih po salati, namažite na sendvič ili ih koristite kao zamenu za puter; dodavanje ovih ulja u bilo koji obrok povećaće snagu mozga jer biljna ulja sadrže obilje hranljivih materija, uključujući masne kiseline, mononezasićene masti i antioksidante.
Mahunarke
Većina mahunarki je prepuna vlakana koja su zdrava za srce i takođe su odlični izvori proteina, složenih ugljenih hidrata i dosta vitamina i minerala. Osim toga, mahunarke su pristupačne i ukusne, a pune su vitamina B, koji su posebno dobri za mozak i nervni sistem, a pokazalo se da podržavaju kognitivne funkcije.
Orašasti plodovi
Ove hranljive, zasitne i zdrave grickalice pomažu u upravljanju zdravim nivoima holesterola, koji mogu sprečiti srčana oboljenja i podržati funkciju mozga, a šaka badema, oraha, pistaća, indijskih oraha ili brazilskih oraha obezbeđuje dovoljno proteina, antioksidanata, vitamina, minerala i nezasićene masti za srce.
Fermentisana hrana
Pokazalo se da pruža brojne zdravstvene prednosti i bori se protiv starenja, hipertenzije, upale, dijabetesa, kancerogenih i alergijskih aktivnosti. Neki stručnjaci creva i mrežu nerava u crevnom traktu nazivaju „drugim mozgom“, a fermentisana hrana je jedna od najkorisnijih vrsta hrane za zdravlje creva zbog visoke koncentracije probiotika, bakterija, vitamina i minerala takođe pomaže u održavanju zdravlja kože i sprečavanju izbijanja akni, a istovremeno daje koži zdrav sjaj.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com