Đikić: Mere za održaanje zdravlja i privrede

ZAGREB – Nakon naglog rasta broja zaraženih korona virusom u Hrvatskoj poslednje dve sedmice, hrvatski naučnik svetskog glasa Ivan Đikić objavio je 10 preporuka za održavanje zdravlja i privrede u situaciji pandemije.

On kaže da je najvažnije ne plašiti i ne zbunjivati javnost, kako navodi, toplo-hladnim vestima, već samo treba informisati građane o tačnim podacima i biti odgovoran za donesene odluke.

„Mišljenja sam da ukoliko se budemo na vreme pripremili i dosledno pridržavali ovih bazičnih mera, moći ćemo da obezbedimo zdravlje, zaštititimo socijalno ugrožene, podstaknemo privredu, održimo turizam i omogućimo neometano školovanje tokom jeseni i zime”, naveo je Đikić na svom profilu na Linkedinu.

On ističe da je kao prvo neophodno donostiti odluke na osnovu tačnih naučnih podataka, koji moraju biti kritički evaluirani, zatim da je potrebno testirati više, brže, efikasnije i tačnije, i ciljano definisane grupacije.

Objašnjava da su brža testiranja važna za lekare primarne prakse zbog diferencijalne dijagnoze s drugim respiratornim bolestima.

Ističe da epidemiološke mere treba donositi na osnovu transparentnih informacija i biti odgovorni za njihovu primenu, kao i da treba dati veća ovlašćenja i odgovornosti regionalnim centrima javnog zdravstva.

Navodi da je neophodno pripremiti i bolje povezati zdravstveni sistem – od lekarskih ordinacija, centara za testiranje do bolnica. Takođe ukazuje da je potrebno povećati brigu o obolelima (od tumora i drugih bolesti) unutar bolničkog sistema i obezbediti njihovu pravovremenu dijagnostiku i terapiju.

Ističe i da je potrebno uvesti pravilan program vakcinisanja protiv gripa među zdravstvenim radnicima, rizičnim populacijama i drugim građanima.

Kao važno ističe da je neopodno obezbediti bezbedno školovanje dece i studenta pravovremenim pripremama i preventivnim merama.

Neophodno je, kaže, uključivanje raznih struka u odluke o programu školovanja uključujući i roditelje.

A kao dobar putokaz navodi je pripremljenost programa koji se sada sprovode u školama u Nemačkoj.

Potrebno je, dodaje, unaprediti komunikaciju Štaba civilne zaštite, jasnom, iskrenom I kozistentnom komunikacijom o odlukama prema javnosti.

Potrebna je, kaže, javna i činjenična kritičnost prema odlukama Štaba i njihovo prihvatanje odgovornosti zbog mogućih propusta i grešaka.
Za političare, kao i za naučnike, treba da važi da su kritika i samokritika vrline, a ne slabosti.

Najzad, Dikić ukazuje da je potrebno obrazovanje i motivacija građana da se pridržavaju mera: održavanje distance, nošenje maski prema preporukama, lična higijena, prijava prvih simptoma, pravovremeno testiranje, dodatna briga o bližima, posebno o rizičnoj populaciji.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com