BRISEL, 13. februara ( Tanjug) – Ministri zdravlja EU na vanrednom sastanku posvećenom epidemiji koronavirusa ocenili su da u Evropi nema puno obolelih, a da su zdravstveni sitemi zemlja članica dobro pirremljeni za suočavanje sa koronavirusom.
Savet EU pozvao je na blisku koordinaciju i zajednički nastup EU u odgovoru na ovu zdravstvenu krizu.
„Evropa razgovara, razmišlja, priprema se i oprezna je”, kazao je hrvatski ministar zdravlja Vili Beroš.
Na vanrednom sastanku Saveta EU naglašena je visoka spremnost država članica u pogledu praćenja i suzbijanja virisa, uz konstataciju da se u EU sprovode adekvatne mere informisanja i zdravstvenog nadzora, a da postoje i neophodni bolnički kapaciteti i medicinska oprema.
„Zemlje članice imaju jake zdravstve sisteme i spremne da se suoče sa eventalnom epidemijom. Iako je preko 99 procenata slučajeva zaraženih koronavirusom zabeleženo u Kini neophodno je da budemo na porezu ukoliko se situacija pogorša“, kazala je komesarka za zdravlje Stela Kirijakides.
Ona je dodala da su koordinacija i informacije, ali i poroporcioanlne mere zasnovane na naučnim dokazima ključne za dalje organizovanje u suočavanju sa epidemijom virusa.
Ministrima u Briselu putem video konferencijskog poziva obratili su se i zvaničnici Svetske zdravstvene organizacije i Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti.
Poslednji podaci Svetske zdravstvene organizacije govore da je globalno potvrđen 45 171 slučaj zaraženih korona virusom, od čega je 44 730 (više od 99 procenata) u Kini.
„U Kini imamo do sada zabeležo 1114 smrtnih slučajeva. Istovremeno u 24 zemlje širom sveta imamo 441 prijavljen slučaj zaraženih korana virusom, od čega i jedan smrtni slučaj”, kaže doktor Majkl Rajan ispred Svetska zdravstvne organizacije.
Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da je od ukupnog broja inficiranih 82 procenta imalo blage simptome, 15 procenata ozbiljne, a 3 odsto obolelih je u kritičnom stanju.
Ukazano je da su ozbiljno i kritično obolelima potrebne intenzivne mere lečenja koje podrazumevaju i aparate za kiseonik kao i da je vreme zadržavanja obolelih u bolncima dugo.
Posebnu pažnju treba obratiti na zaštitu zdrvstvenih radika jer su medicinske ustanove, pre nego granice, „prva linija ulaska“ epidemije, upozorava Svetska zdrvstvena organizacija.
U Evropskom centru za prevenciju i kontrolu bolesti navode da su pored kontakata među zemljama članicama EU i u stalnoj razmeni informacija sa Kinom, SAD, Kanadom i afričkim zemljama.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com