PARIZ – Globalna tražnja za naftom zabeležiće u periodu januar-mart ove godine prvi kvartalni pad u poslednjih više od 10 godina, jer je novi koronavirus izazvao zastoj ekonomske aktivnosti širom Kine što se odrazilo na tražnju nafte u toj zemlji, koja je najveći potrošač, saopštila je Međunarodna agencija za energiju (IEA).
Potražnja će u prvom tromesečju 2020. biti niža za 435.000 barela dnevno (b/d) u odnosu na isti period pre godinu dana, što će biti prvi kvartalni pad u periodu dužem od jedne decine, objavila je IEA danas u mesečnom izveštaju o tržištu „crnog zlata“, prenosi CNBC.
Predviđeni pad tražnje naveo je agenciju da smanji i svoju prognozu rasta tražnje za 2020. godinu za 365.000 barela dnevno, na 825.000 b/d, na najniži nivo od 2011.
Manja potrošnja nafta od očekivane u zemljama OECD-a, srezala je preliminarnu procenu rasta za 2019. godinu na 885.000 barela dnevno, dodaje se u izveštaju.
Negativan uticaj epidemije koronavirusa na tražnju za naftom teško je pogodio i cene ovog energenta, što ilustruje podatak da je cena severnomorske nafte „brent“ pala u januaru za oko 10 dolara na ispod 55 dolara za barel.
Ipak, cene su se ove nedelje oporavile u očekivanju da bi glavni proizvođači Organizacije zemalja izvoznika nafte (OPEK) i proizvođači izvan naftnog kartela, sa Rusijom na čelu, mogli dodatno da smanje globalnu proizvodnju „crnog zlata“ kako bi neutralisali negativne posledice koje pad potražnje ima na cene.
Nafta „brent“ se danas trgovala po ceni od 55,73 dolara za barel, dok je američka „laka“ nafta WTI trgovana na nivou od 51,21 dolara za barel, izveštava CNBC.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com