Incidencija korona virusa u svetu manja za 20 odsto

MOSKVA – Incidencija korona virusa u svetu se smanjila za gotovo 20 odsto u poređenju sa prošlom nedeljom, kada je svet zabeležio rekordno visok broj infekcija od početka pandemije, javlja Tas s.

Broj potvrđenih slučajeva zaraze korona virusom širom sveta tokom poslednjih sedam dana iznosi 5,1 miliona, a incidencija se smanjila, pre svega, zbog poboljšane situacije u Turskoj i brojnim evropskim zemljama, ali je i dalje visoka u Aziji i Južnoj Americi, navodi ruska agencija.

Istovremeno, smrtnost uzrokovana kovidom19 se ne smanjuje – već treću nedelju uzastopno broj smrtnih slučajeva premašuje 90.000.

Situacija je, kako Tas s izveštava, bolja u SAD, koje trenutno otkrivaju oko 36.600 dnevnih infekcija, što je približno nivo od prošlog septembra. Tokom nedelje, incidencija u zemlji smanjila se za skoro četvrtinu.
Incidencija se najbrže smanjivala u Turskoj – u proteklih mesec dana ova zemlja je počela da otkriva oko 15.000 dnevnih infekcija, što je četvorostruko smanjenje.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je da će proces normalizacije nakon još jednog zaključavanja započeti u ponedeljak, 17. maja.
Među zapadnoevropskim zemljama, najuočljiviji napredak je u Italiji, koja evidentira oko 8.000 dnevnih infekcija, što je polovina broja registrovanih pre mesec dana.
U Istočnoj Evropi, stope širenja zaraze pale su na jesen. Dakle, Poljska svakodnevno otkriva 3.500 infekcija, Češka – 1.300, što su najniži podaci za ove zemlje od oktobra, odnosno septembra.
Situacija je i dalje komplikovana u Indiji, gde incidencija ostaje najveća. Ta zemlja beleži oko 350.000 dnevnih infekcija, dok je još početkom maja bilo dokumentovano 400.000-410.000.
Brazil beleži 70.000 novih dnevnih slučajeva. To zemlju svrstava na drugo mesto u svetu, međutim, od kraja marta, stope širenja zaraze u zemlji smanjile su se za 20 odsto.
U drugim zemljama Latinske Amerike pogođenim drugim talasom infekcija korona virusa, kriva se generalno zaravnila. To se dogodilo u Argentini (preko 20.000 dnevnih infekcija), Kolumbiji (17.500), dok se u Peruu incidencija smanjila skoro za polovinu u poređenju sa sredinom aprila (oko 7.500 infekcija dnevno).
U Evropi se većina infekcija registruje u Francuskoj – 16.000 dnevnih infekcija, dok je pre nedelju dana njihov broj premašio 20.000, – i u Nemačkoj, gde se beleži 13.000 dnevnih slučajeva (oko 30.000 mesečno).

U Rusiji je prvi put od 1. maja otkriveno preko 9.000 infekcija, ali stručnjaci smatraju da su ove fluktuacije normalne za fazu stabilizacije epidemijskog procesa. Pored toga, ovo može biti povezano sa proširenim obimom testiranja.
Sve u svemu, od početka pandemije, infekcija korona virusom otkrivena je kod približno 2,1 odsto svetske populacije ili 161,3 miliona ljudi.

Prema trenutnim podacima, oko 87 odsto zaraženih se već oporavilo, ali ovi podaci su nepotpuni, jer ne objavljuju sve zemlje odgovarajuće statistike.
Što se smrtnosti tiče, tokom proteklih sedam dana u svetu je zabeleženo 92.600 smrtnih slučajeva izazvanih infekcijom od korona virusa. To je 1.700 manje u odnosu na prethodnih sedam dana. Pokazatelj letalnosti se nije promenio i ostaje na 2,1 odsto.
Ove nedelje smrtnost je dostigla vrhunac u Indiji – 11. maja zemlja je registrovala 4.200 smrtnih slučajeva, što je rekord tokom čitave pandemije ne samo u Indiji, već i u svetu.
Svakog dana Brazil prijavljuje približno 2.000 smrtnih slučajeva, ali ovo je upola manje nego početkom aprila. Smrtnost od 500 dnevnih slučajeva i dalje je visoka u Argentini i Kolumbiji, ali u prvoj se postepeno smanjivala, dok je u drugoj rasla.
U SAD, koje su i dalje na prvom mestu u svetu po broju smrtnih slučajeva izazvanih novom infekcijom, broj smrtnih slučajeva smanjio se na 600 dnevno, što je nivo od prošlog juna.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com