Još 5 preminulih i 160 novoobolelih u Srbiji

U Srbiji je u protekla 24 sata na novi virus korona testirano 810 osoba, pozitivno je 160 i 650 negativno, pa je sada ukupan broj pozitivnih 1.060, rekla je Darija Kisić Tepavčević, zamenica direktora Intituta „Batut“. U tom periodu preminulo je pet osoba.
Kisić Tepavčević je dodala da je ukupno hospitalizovano 648 pacijenata, a na respiratoru su 72 osobe.

Ukupan broj preminulih porastao je na 28, rekla je Kisić Tepavčević.

Objasnila je da su svih pet preminulih u protekla 24 sata muškarci, prosečne starosti 61,2 godine i „svi su imali pridružena stanja koja su doprinela fatalnom ishodu“.

Kisić Tepavčević kaže da ukupna smrtnost od Kovida-19 na današnji dan iznosi 2,64 odsto. Od 28 preminulih, 21 je muškarac, a sedam žena.

„Ukupan broj osoba koje su na respiratoru je 72, 10 na Klinici za infektivne i tropske bolesti, 13 u Kliničkom centru Niš, šest u KC Vojvodine, devet u KC Kragujevac, 15 u „Dragiši Mišoviću“, devet na Klinici za pulmologiji Kliničkog centra Srbije i 10 u KBC Zemun“, rekla je Kisić Tepavčević.

Još intenzivnija testiranja, možda i nove mere
Zamenica direktora „Batuta“ najavila je da će se narednih dana još intenzivnije raditi testiranja i ispitivanja „sa ciljem da što pre i što bolje sprečimo dalje širenje“.

„Brojevi nam neumoljivo pokazuju gde smo i koliko smo doprineli da se bolest nesmetano širi. Sutra ćemo imati zajedničke sastanke kriznih štabova da probamo da pronađemo način i da li postoji mogućnost da još više omogućimo prevenciju. Bez obzira kakve god bile mere, ne možemo da uspemo ako svako od nas ne preuzme svoju ulogu u sprečavanju širenja infekcije“, rekla je Kisić Tepavčević.

Nismo hteli da dižemo paniku SMS-om, već da obavestimo ljude
Kada su u pitanju SMS poruke koje su mnogi dobili sinoć, Kisić Tepavčević kaže da Krizni štab nije hteo njima da diže paniku.

„Poslali smo poruku da bismo došli i do one grupe građana koji ne gledaju televiziju i koji nemaju internet i to im je osnovni način komunikacije. Cilj nije bio širenje panike, već da oni koji nisu bili informisani ili nisu shvatili ozbiljnost, na ovaj način dobiju poruku“, rekla je Kisić Tepavčević.

Dodala je da je „mala verovatnoća da će bilo koji grad biti pošteđen ako budemo nastavili da se ovako ponašamo“.

Poruka je sadržala tačnu informaciju, i ona je smernica da se ponašamo u skladu sa stručnim standardom, rekla je dr Ivana Stašević Karličić, rukovodilac kol centra za psihološku podršku. Dodala je da poruka nije imala za cilj da nekog uplaši, niti je to mogla.

U „Narodnom frontu“ sedmoro zdravstvenih radnika zaraženo, 30 izolovanih
Dr Kisić Tepavčević je rekla da izvestan broj zdravstvenih radnika jeste oboleo, ali da trenutno ne može da kaže koji je taj broj.

„Prioritet nam je da se odmah prepoznaju svi zdravstveni radnici koji su bili izloženi i koji su prenosioci. Nije bilo slučajeva prenošenja sa zdravstvenog radnika na pacijente“, rekla je Kisić Tepavčević.

Epidemiolog dr Predrag Kon rekao je da je procenat zdravstvenih radnika među obolelima bio oko sedam odsto, ali je taj presek rađen kada smo imali 188 obolelih.

„U porodilištu Narodni front zaraženo je sedmoro zdravstvenih radnika, još 30 je imalo simptome i oni su u izdvojeni i testirani i čekamo rezultate“, rekao je Kon.

(Sputnjik)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com