Neočekivana otkrića o ulozi dece u širenju korona virusa

Ranije studije su pokazale da velika većina dece ima blage ili nikakve simptome korona virusa, a prema poslednjem istraživanju koje je sprovedeno u Južnoj Koreji, deca mogu da nose virus u nosu i do tri nedelje.

Istraživanje, takođe, naglašava kontinuiranu ulogu i važnost distanciranja i higijene prilikom povratka u školu, piše BBC.

Sada se postavlja pitanje kolika je verovatnoća da deca šire virus drugima?

Predsednik Kraljevskog koledža za pedijatriju i dečije zdravlje, profesor Rasel Viner objašnjava da postoje tri odvojena, ali povezana pitanja o deci i korona virusu.

I ako pouzdano znamo da deca mogu da se zaraze, profesor Viner kaže da rezultati testova krvi na antitela ukazuju na to da su oni možda manje podložni nego odrasli, posebno deca mlađa od 12 godina.

Naučnici su uvereni da je manje verovatno da će deca oboleti pre odraslih, čak i ako se zaraze mnogi od njih nemaju nikakve simptome. To potvrđuje i britanska studija koja je objavljena u petak.

Treće pitanje je ono o kome najmanje znamo, a na to su pokušali da odgovore u južnokorejskoj studiji – da li deca prenose virus?

Istraživanje koje je obuhvatilo 91 dete, pokazalo je da se čak i među onima sa malo, ili bez simptoma, virus može naći u njihovim brisevima, koji su uzeti iz nosa, čak i tri nedelje. Činjenica da su imali virus u nosu, zaključili su autori, nagoveštava da su sposobni da ga prenesu dalje.

Zbog načina na koji je Južna Koreja testirala, pratila i izolovala slučajeve, čak i one bez simptoma, tako je postupljeno i sa ovom grupom. Jednom kada su identifikovali i izolovali slučajeve, pacijenti su više puta testirani, sve dok virus nije nestao.

Studija je, dakle, bila u mogućnosti da pruži nove informacije o deci kao nosiocima virusa i njihovoj potencijalnoj sposobnosti da ga šire dalje. Kao i kod nekih prethodnih istraživanja i dalje nedostaje deo slagalice.

Samo zato što se virus nalazi u nosu deteta, to definitivno ne dokazuje da se prenosi istom brzinom kao kod odraslih.

Doktorka Roberta de Biasi, šef odeljenja za pedijatrijske bolesti u Dečjoj nacionalnoj bolnici u Vašingtonu, rekla je da bi bilo „nelogično misliti da deca nemaju nikakvu ulogu u prenošenju“ s obzirom da su nosioci virusa, prenose mediji.

Ali, profesor i pedijatar na Univerzitetu u Liverpulu, Kalum Sempl kaže da „prisustvo genetskog materijala virusa u brisevima u respiratornom traktu ne mora da bude izjednačeno sa prenosom, posebno kod ljudi koji imaju simptome poput kašlja i kijanja“.

Logika nalaze da će i deca i odrasli bez ili sa simptomima, koji ne kašlju i ne izbacuju virus u vazduh biti manje zarazni, a deca uglavnom imaju blaže slučajeve bolesti.

Profesor Viner je istakao i da dalje zatvaranje škola predstavlja rizik za dečije obrazovanje, razvoj i mentalno zdravlje.

Iako tačan rizik dece kao prenosioca za sada ostavlja otvoreno pitanje, odgovori će biti od presudne važnosti za kontrolu budućih epidemija.

Doktroka Biasi veruje da, i ako, „velika većina zaražene dece ima blagu ili neprepoznatu bolest“, oni mogu da igraju „važnu ulogu u omogućavanju širenja virusa kroz zajednicu“.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com