Hoće li letnje vreme usporiti virus, kao što je to bio slučaj s gripom, prehladom i upalom pluća? Novo istraživanje otkriva da će možda uticati da nestane patogen ili će sprečiti porast pandemije na jesen.
Studija, koja je rađena na Univerzitetu u Konektikatu, pokazuje da je glavno prirodno oružje protiv novog virusa ultraljubičasto zračenje – nevidljivi, ali energetski deo sunčevog elektromagnetnog spektra koji je poznat po oštećenju DNK, ubijanju virusa i pretvaranju zdravih ćelija ljudske kože u kancerogene.
„Otkrili smo da je ultraljubičasto zračenje najviše povezano sa nižim stopama rasta Covid-19“, napisali su naučnici u publikaciji koja još nije bila pod recenzijom a koja je objavljena na mreži krajem srede. Oni su sugerisali da će se virus „tokom leta privremeno smanjiti, do jeseni povratiti i doći do vrhunca sledeće zime“. Ali upozorili su da studija nije najsigurnija.
Početkom ovog meseca, i komitet Nacionalne akademije nauka proučavao je isključivo vlagu i temperaturu i ustanovio da će oni imati minimalan uticaj na virus. Procena panela bila je u suprotnosti sa popularnim proračunima.
Džon Postgejt, britanski mikrobiolog, pre dve decenije u popularnoj knjizi „Mikrobi i čovek“ napisao je: „Sunčeva svetlost ubija većinu patogenih mikroba prilično brzo“. Smrtnost, nastavio je, uglavnom je rezultat „ultraljubičaste komponente sunčevog zračenja. Ultraljubičaste lampe se mogu koristiti u zatvorenom prostoru za sterilizaciju vazduha u operativnim salama i farmaceutskim i mikrobiološkim laboratorijama. Čak i kod difuzne dnevne svetlosti, primetna je količina svetlosti efektne talasne dužine.“
Uporedne studije proučavanja virusa ukazuju na to da su koronavirusi posebno podložni ultraljubičastoj svetlosti zbog relativno velikih genetskih kodova.
„Što više ciljnih molekula“, zaključak je jednog istraživanja, „verovatnije je da će genom biti oštećen.“
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com