Svakog leta, kada su velike vrćine, dešavaju se tragedije: deca stradaju jer su ostala zaboravljena u toplim automobilima, izložena suncu i vrelini.
U Americi je i u 2011. godini bilo ovakvih smrtnih slučajeva. Više od 500 dece nastradalo je u toplim automobila od 1998. godine, prema podacima neprofitne organizacije "Deca i automobili". Američka agencija National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) svake godine upozorava roditelje na to da vode računa o svojoj deci u automobilu.
Tela dece zagreju se u automobilu lakše i brže od odraslih. Deca apsorbuju više toplote tokom vrućine, a nemaju istu sposobnost znojenja kao odrasli. To može da podigne telesnu temperaturu deteta na opasan, čak fatalan nivo.
Kada je dete ostavljeno u toplom vozilu, njegova telesna temperatura povećava se od tri do pet puta brže nego kod odraslih. Čak i prilikom nižih spoljnih temperatura, temperatura u zatvorenim kolima može da poraste do zabrinjavajućih vrednosti. Unutrašnja temperatura u automobilu može porasti petnaestak stepeni u prvih 10 minuta.
Najopasniji greška roditelja ili staratelja je kada misle se to ne može desiti njima ili njihovoj porodici. Prema zvaničnim statistikama, u više od polovine slučajeva, deca su slučajno ostala u automobilu. Takođe se često dešava da deca nastradaju zato što su ključeve (vozilo) uzela na svoju ruku, bez znanja odraslih.
Kao primer, u "Vašngton postu" je 2009. godine objavljena priča koja pokazuje kako se može desiti da se zaboravi dete u kolima mnogo lakše nego što možemo to da zamislimo. Pisac ove priče je, zbog autentičnosti, dobio Pulicerovu nagradu te godine.
Kako zaštiti decu u vozilima?
1. Nikad ne ostavljajte decu bez nadzora u vozilu, nije bitno da li su prozori potpuno ili delimično otvoreni, da li motor radi ili ne, da li je uključena klima u kolima ili ne…
2. Ne dozvolite deci da se igraju u kolima bez nadzora. Naučite ih da vozilo nije igračka niti prostor za igru.
3. Stvorite sebi naviku da proverite unutrašnjost vozila – prednje i zadnje sedište – pre zaključavanja vrata i napuštanja vozila (to je korisno i da ne biste zaboravili vredne stvari ili mobilni telefon u kolima).
4. Na duži put obavezno nosite rezervne ključeve, kako kola ne biste slučajno zaključali ili da ih deca ne bi zaključala iznutra.
5. Preduzmite dodatne korake koji će vas podsetiti da ne ostavljate dete u vozilu:
- Napišite sebi belešku (podsetnik) na vidnom mestu koju ćete videti kada napustite vozilo.
- Postavite torbicu, aktovku ili nešto drugo što ste sigurni da vam je potrebno na zadnjem sedištu, pa ćete biti sigurni da ćete videti i dete ako je ostalo u vozilu.
- Čuvajte neku veću stvar ili veću igračku u dečjem auto-sedištu. Kada dete stavite u auto-sedište i vežete ga, taj predmet ili igračka će biti na sedištu suvozača pa će vas podsećati da je dete pozadi u sedištu.
6. Uvek zaključavajte vrata vozila i garaže i držite ključeve od kola van domašaja dece. Ključeve ne ostavljajte u bravi, u vratima, niti u prtljažniku automobila.
Ako vidite da je dete samo u vozilu na suncu
Pozovite policiju ili vozilo hitne pomoći.
Kada su deca u nevolji zbog toplote (u automobilu), iznesite ih iz vozila što je brže moguće i rashladite ih.
Upozoravajući znaci hipertermije su: crvena, topla, vlažna ili suva koža, nema znojenja, jak brz puls ili spor slab puls, mučnina ili dete deluje odsutno.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com