Nova naučna istraživanja mogu ponuditi savete koji će nam pomoći da doživimo 100. rođendan: "Pokušajte da budete optimisti, opušteni, lagodni, društveni, savesni i nemojte gušiti svoja osećanja. Izbegavajte ogovaranja i da govarite loše o drugim osobama."
"Kombinacija faktora ličnosti izgleda da može da opiše tajne života stogodišnjaka", kaže istraživač dr Nir Barzilai, direktor Instituta za istraživanja starenja pri medicinskom koledžu "Albert Ajnštajn" u Bronksu. Ovo su neki noviji rezultati projekta "Gen dugovečnosti".
Doktor Barzilai je utvrdio da pojedini faktori ličnosti upućuju na uzroke, ali uz upozorenje: "Još uvek je najvažniji preduslov da postanete stogodišnjak da imate roditelje koji su stogodišnjaci."
On pokušava da odgovori na pitanje da li su geni koji određuju dugovečnost i geni ličnosti.
Nova istraživanja su nedavno objavljena u časopisu "Aging" ("Starenje").
Dugovečnost i ličnost
Doživeti 100 godina još uvek je retkost. Oko 53.000 ljudi u SAD, ili 0,2% stanovništva, ima 100 godina ili više. Broj stogodišnjaka se povećava u SAD za oko 8% godišnje.
U Americi postoji nekoliko naučnih grupa koje se bave proučavanjem stogodišnjaka (starenja i starosti), a neka istraživanja su pokazala da stogodišnjake izdvajaju određene osobine ličnosti.
Među stogodišnjacima je dosta ekstrovertnih i prihvatljivih osoba.
Doktor Barzilai je odlučio da se pažljivije usredsredi na genetsku osnovu osobina ličnosti. On je okupio 243 osoba sa sto i više godina starosti. Od njih i od njihovih članova porodice kroz upitnike je tražio i odgovore na pitanja:
- Da li su imali karakteristike kao što je optimizam?
- Koliko se lagodno osećaju i koliko su se smejali u životu?
- Kako su slobodno izražavali svoje emocije?
- Da li su savesni i koliko su samodisciplinovani?
- Kakve su im tendencije da izraze negativne emocije kao što su anksioznost, bes, ili osećaj krivice.
Dobijene rezultate uporedio je sa prosekom stanovnika (populaciji) SAD.
Tokom analize rezultata urađena je validacija kako bi se smanjio uticaj bilo kog mentalnog oštećenja na dobijene rezultate. Devetnaest stogodišnjaka i 26 njihove dece učestvovalo je u validaciji rezultata.
Rezultati
Neke zajedničke osobine stogodišnjaka su:
- društveni su
- pozitivni su i ne govore loše o drugim osobama
- smeju se često
- izražavaju svoje emocije
- savesni su
- nisu neurotični
Postoje zajedničke osobine, ali to ne znači da postoje uzročno-posledične veze.
"Jedan od problema u istraživanju jeste što namate grupu za poređenje i proveru. Mnogi prijatelji stogodišnjaka su preminukli pre nekoliko godina, a mlade ljude ne možete da uzmete za poređenje sa ovom grupom", napominje dr Barzilai.
Jedno od iznenađenja je da deca pojedinih stogodišnjaka smatraju da stogodišnjaci nisu uvek lagodni i prijatni za sebe, svoju okolinu i svoju rodbinu.
Postoji izvesna adaptacija sa godinama i pojedinci pokušavaju da se fokusiraju na dobre stvari, a ne na loše.
Istraživači smatraju: "Ako stogodišnjaci imaju zdravstvene probleme (i druge probleme), svojim ponašanjem mogu biti neprijatni po okolinu, ali sa druge strane gledano, kada su zdravi, onda su veoma prijatni."
Ličnost i dugovečnost: perspektiva
"Ja zaista verujem da postoje neki mehanizmi i zakonitosti za dugovečnost", kaže dr Daniela Jopp, docent psihologije na Univerzitetu Fordham.
Tokom svog posebnog istraživanja o stogodišnjacima, ona je došla do sličnih rezultata. Pregledala je rezultate navedene studije: "Znamo ličnosti koje izgleda da imaju jaku genetsku pozadinu i imaju vrlo posebnu psihološku šminku."
Osobe koje se starosti uspešno prilagode, prilagode i svoja očekivanja o zdravlju, lakše prihvataju neke bolove (svoje bolove i bolesti). One se ne fokusiraju na pritužbe i zdravstvene probleme kao što su problemi sa spavanjem. Dr Daniela Jopp: "Pokušajte da se manje izlažete stresu i nemojte se previše nervirati u životu."
Zaključak
Optimisti i osobe koje gledaju pozitivno u budućnost ne samo da se bolje osećaju nego im to može pomoći da duže žive.
Interesantno je da su mnogi stogodišnjaci svesni svog ograničenog životnog veka, ali da uprkos tome nastavljaju da prave planove za dalji život.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com