I bazeni kriju opasnosti

Bazeni su nam na raspolaganju tokom cele godine, ali ne treba zanemariti opasnosti i nezgode koje nam se mogu desiti prilikom kupanja u njima.

Navodimo neke od opasnosti kojima odrasli, a naroฤito deca, mogu biti izloลพeni tokom kupanja u bazenu ili tokom sunฤanja pored bazena.

Sunฤevi zraci

ล tetan uticaj direktnih sunฤevih zraka na koลพu svima je poznat, kao i moguฤ‡e posledice zraฤenja u vidu opekotina.

Na javnim gradskim bazenima, tokom leta, postoji dodatna opasnost u vidu pojaฤanog takozvanog reflekotovanog zraฤenja (ultravioletni, vidljivi i toplotni zraci). Moguฤ‡e je dobiti opekotine i ispod suncobrana i u hladovini.

Ne treba zaboraviti da je veฤ‡ina gradskih bazena okruลพena zgradama, staklom i betonom, a to su povrลกine od kojih se sunฤevi zraci odbijaju.

Posebno treba voditi raฤuna o deci, jer ona u plitkom i toplom bazenu izgube orijentaciju o vremenu, pa tako mogu zadobiti ozbiljne opekotine. Dok se deca bezbriลพno kupaju, suncu su najviลกe izloลพene ruke, ramena i lice.

Najbolja zaลกtita od prekomernog UV zraฤenja (i ostalih zraฤenja) jeste laka odeฤ‡a, suncobrani, nadstreลกnice, ลกeลกiri, naoฤari i naravno kreme za sunฤanje.

Skokovi u vodu

Skakanje u hladnu vodu bez prethodnog rashlaฤ‘ivanja najopasnije je na hladnim rekama i moru, ali i na bazenima je to realna opasnost po zdravlje. Zato preporuฤujemo postepen ulazak u vodu ili tuลกiranje pre kupanja.

Na bazenima je obiฤno guลพva, tako da pri skokovima u vodu moลพe doฤ‡i do sudara kupaฤa, pri ฤemu su udarci glavom najopasniji. Zato treba izbegavati skokove, a posebno treba voditi raฤuna da neko ne skoฤi na vas.

Joลก jedna specifiฤna opasnost na bazenima jesu skakaonice. Za skakanje sa skakaonice potrebno je iskustvo i velika opreznost. Deลกava se da se neoprezni kupaฤi pri skakanju u vodu okliznu, pa mogu udariti u skakaonicu ili ivicu bazena, a tada su povrede neizbeลพne. Pri skakanju sa skakaonice ili daske za skakanje treba posebno voditi raฤuna o tome da ispod nema kupaฤa.

Klizav pod i oลกtre ivice

Za razliku od obala mora i reka, okviri bazena su od betona ili ploฤica, koje, kada su mokre, postaju veoma klizave. Neopreznim trฤanjem ili hodanjem po mokrom betonu (ploฤice ili asfalt) moลพe doฤ‡i do klizanja i pada na pod, a samim tim i do povrede.

Infekcije

Obiฤno se ljudi plaลกe infekcija i zagaฤ‘ene vode na javnim bazenima kada su velike guลพve i veliki broj kupaฤa, mada to nije ฤesta pojava. Javni bazeni podleลพu inspekciji i redovnim kontrolama, tako da se voda redovno filtrira, ฤesto se vrลกi ฤiลกฤ‡enje i dezinfekcija bazena, pa su infekcije manje verovatne.
U poslednje vreme ฤeลกฤ‡e su pojave infekcija na malim i srednjim privatnim bazenima. Na takvim bazenima samo filtriranje nije sigurna zaลกtita od bakterija, virusa i gljivica. Pored filtriranja, potrebno je ฤeลกฤ‡e menjati vodu, vrลกiti detaljno pranje bazena i njegovu dezinfekciju, kako ne bi doลกlo do neลพeljenih pojava.

Mutna, neispravna, zagaฤ‘ena i inficirana voda moลพe izazvati razne zdravstvene komplikacije. Zabeleลพena je ฤak i pojava meningitisa.

Ostale opasnosti

Iznenadna pojava nevremena na otvorenim bazenima predstavlja opasnost od naleta vetra, a naroฤito od grmljavine.

Na malim kuฤ‡nim bazenima (u dvoriลกtu ili vikendici) treba voditi raฤuna da se nestruฤno ne postavljaju elektriฤni kablovi za razne namene (ozvuฤenje, osvetljenje, reลกoi…), jer lako moลพe doฤ‡i do strujnog udara.

Saveti i upozorenja

Kada odlazite na kupanje, treba zapamtiti da opreznost, za vas i za decu, nikada nije suviลกna.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com