Akne ili bubuljice, na licu, ramenima ili leđima, veoma su neprijatna pojava, naročito kod mladih osoba. Mada ova, nazovimo je bolest, u suštini nije opasna po život i zdravlje, veoma je neprijatna, javlja se u mladosti i utiče na spoljašni izgled, što je mladim ljudima veoma važno.
Ovakve tegobe negativno utiču na psihički život osobe kod koje se javljaju, naročito ukoliko su akne u većem broju i gnojne.
Statistika
Akne ili bubuljice su veoma česta pojava kožnih oboljenja. Oko 85% osoba između 12 i 25 godina starosti ima ove probleme. I kod osoba starijih od 25 godina javljaju se ovakvi problemi sa kožom (oko 11%).
Iako se akne najčešće javljaju kod tinejdžera, imaju ih i deca, ali i neke osobe starije od 40 godina.
Šta utiče na stvaranje akni?
Osnovni uzrok akni je preosetljivost organizma na hormone, pa zbog toga lojne žlezde proizvode veću količinu loja za podmazivanje kože nego što je koži potrebno. Pored toga, dolazi do nagomilavanja izumrlih kožnih ćelija pored lojnih kanala, čime se zapušavaju kanali i stvaraju čepovi. Ispod čepova se stvara višak loja i samim tim uslovi za razvoj bakterija i širenje infekcije na okolno tkivo.
Na nastanak, intenzitet i dužinu trajanja akni veoma mnogo utiču: genetske predispozicije, loša ishrana, stres, neka kozmetička sredstva ili nuspojave nekih lekova (nekih hormonskih lekova). Pojedini hormonski lekovi i kontraceptivna sredstva utiču na povećanje akni. Nasuprot tome, neki od hormonskih lekova i pojedina savremena kontraceptivna sredstva deluju protiv nastanka i razvijanja akni.
Kod žena je sklonost ka aknama različita u različitim godinama starosti, ali i u različitim fazama menstrualnog ciklusa.
Pojedini začini, ukoliko se koriste u većoj količini, negativno deluju na suvoću kože, kao i namirnice koje sadrže više joda (jodirana so).
Neka vrste deterdženata za pranje veša ili omekšivači za veš mogu iritirajuće delovati na kožu i akne.
Jaki šamponi i masna sredstva za negu kože mogu sadržati hemijske supstance, koje pospešuju lučenje loja, iritiraju kožu i pomažu razvijanju akni.
Boravak u vlažnim, toplim i zagušljivim prostorijama pojačava lučenje znojnih žlezda, čime se ubzrava nastajanje akni.
Previše sunčanja i izlaganje jakim podnevnim ultravioletnim zracima veoma je štetno za kožu, a pogoduje razvoju akni.
Previše odeće, naročito leti, izaziva pojačano znojenje, onemogućava koži da diše i uzrokuje povećano stvaranje akni.
Hranu koja izaziva alergiju ili crvenilo treba izbegavati jer je to samo još jedan faktor koji pojačava akne.
Šta ne treba raditi?
Osobe sklone aknama, naročito mladi, teško odolevaju iskušenju da ne dodiruju ili da ne stiskakju bubuljice. Bubuljice ne treba dodirivati, a posebno ih ne treba cediti (stiskati ili bosti iglom) pošto se onda stvaraju ožiljci i vrši inficiranje. Ukoliko se nešto radi sa većim (gnojnim) bubuljicama, potrebna je maksimalna higijena i dezinfekcija.
Kozmetički preparati kao što su masne kreme za kožu, masne kreme za lice i puderi mogu dodatno zapušiti pore i uticati na ubrzano stvaranje akni.
Napomene
Tamnu boju mitisera izaziva delovanje kiseonika na lojne čepiće u lojnoj žlezdi kože, a ne prljavština ili nečistoća.
Treba voditi računa da osobe koje su alergične na neke materije (voće, povrće, lekovito bilje…) ne koriste takve supstance za lečenje akni.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com