Masna kosa je prilično čest problem koji muči mnoge žene, ali i muškarce. Suočavanje sa masnom kosom i borba sa njom često može izgledati kao začarani krug. Ako češće perete kosu, to može izazvati dodatno lučenje ulja. S druge strane, ako ređe perete kosu, ona izgleda neuredno, a vlasište postaje još masnije.
Suvi šamponi su samo privremeno rešenje, a stručnjaci ističu da ih ne treba preterati jer mogu da zapuše folikule i tako izazovu još više masnoće. Zbog toga nije nimalo lako ili jednostavno nositi se sa masnom kosom, ali postoji mnogo načina da ‘obučite’ vlasište da bude manje masno, piše Birdy.
Važno je da budete dosledni i da imate strpljenja dok ne pronađete metod koji vam najviše odgovara. Štaviše, u zavisnosti od načina života, postoje određeni trikovi koje svako može da ugradi u svoju rutinu koji mogu pomoći u borbi protiv masne kose. Ako vas muči masna kosa, u nastavku ćete pronaći savete stručnjaka kako lečiti i smanjiti pojavu masne kose i vlasišta, piše Žena.net.hr.
Izaberite šampone bez sulfata
Većina klasičnih šampona dostupnih na tržištu sadrži sulfate – vrstu deterdženta koji može previše očistiti i isušiti kožu glave. Iako kosa može da bude veoma čista nakon pranja takvim šamponom, posle nekog vremena skalp može početi da previše luči ulje kako bi nadoknadio gubitak prirodnih ulja. Dakle, ako želite da smanjite masnoću kose i vlasišta na minimum, birajte šampone sa nežnim formulama, koji ne sadrže sulfate i koji će očistiti vašu kosu, a da pritom ne narušavaju ravnotežu prirodnih ulja koja su neophodna za zdravu kosu i kožu glave.
Operite kosu jabukovim sirćetom
Ako vam se kosa često masti, povremeno je možete oprati jabukovim sirćetom i toplom (ne vrućom) vodom. Naime, neki stručnjaci smatraju da je jabukovo sirće idealno za vraćanje pH ravnoteže kose i oslobađanje vlasišta od nečistoća, a dovoljno je blago da neće isušiti vlasište. Prilikom pranja pomešajte jabukovo sirće sa toplom vodom i nanesite na koren kose i isperite toplom vodom. Jabukovo sirće ne samo da će ukloniti masne naslage, već će kosu učiniti neverovatno mekom i sjajnom.
Ne preterujte sa proizvodima za oblikovanje kose
Previše laka za kosu i kreme za oblikovanje tokom vremena se nakuplja na koži glave, što dovodi do viška masnoće, pa je bolje da ih preskočite ako vam je kosa jako masna. Za bolji volumen, frizerski stručnjaci preporučuju penu za kosu, koju je najbolje naneti dok je kosa još vlažna, pre feniranja.
Pustite kosu da se osuši na vazduhu
Verovali ili ne, čak i prekomerna upotreba fena može da izazove prekomerno zamašćenje kose i vlasišta, pa pokušajte da se vaša kosa suši prirodno, na vazduhu, što je češće moguće. Sušenje kose na vazduhu može trajati dugo, ali je mnogo bolji i zdraviji izbor od upotrebe fena za kosu. Kako stručnjaci ističu, proces se može ubrzati nanošenjem malo regeneratora na vrhove kose nakon pranja. Takvi proizvodi će održati kosu svežom i skratiti vreme sušenja.
Redovno menjajte posteljinu
Jastučnica na kojoj spavamo svake noći upija masnoću i prljavštinu sa naše kože i skalpa, a ako ne menjate dovoljno često čaršave, sve to završi na vašem skalpu. Dakle, bez obzira koliko često perete ili regenerišete kosu, ako vam je jastučnica prljava, svi ti napori mogu biti uzaludni.
Uključite piling vlasišta u svoju rutinu
U poslednje vreme sve su popularniji pilinzi za kosu, a posebno su korisni za masno vlasište jer uklanjaju višak masnoće i nečistoće i nakupine sa proizvoda koji se vremenom nakupljaju na koži glave. Odlični su za održavanje zdravog i čistog izgleda vlasišta i kose, pa ih svakako uključite u svoju rutinu, ali ih ne koristite češće od jednom nedeljno.
Ne perite kosu prečesto, ali ni retko
Učestalost pranja kose zavisi od tipa i teksture kose, ali pokušajte da izbegnete svakodnevno pranje ako je moguće. I zapamtite dve ključne stvari posle toga: ne dirajte kosu previše posle pranja i ne preterujte sa proizvodima za oblikovanje kose ili suvim šamponima, jer opterećujete kožu glave i ona luči više ulja. S druge strane, možda bi ipak trebalo da perete kosu svaki dan. Ljudi sa veoma masnom kosom ili aktivnim načinom života mogu imati više koristi od svakodnevnog pranja kose umesto da produžavaju vreme između pranja.
Probajte ulje čajevca
Eterično ulje čajevca pomaže kod problematične kože i bubuljica, a može pomoći i u regulisanju masnoće. Potražite proizvode za vlasište i kosu koji sadrže prirodno ulje čajevca, ili možete utrljati nekoliko kapi ulja na kožu glave pre šamponiranja.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com