Istraživanje je pokazalo da papirni novac može da sadrži određeni nivo bisfenola, hemikalije koja se nalazi u nekim vrstama plastike, kao i u drugim proizvodima široke upotrebe.
Istraživanje je takođe pokazalo da se samo mala količina bisfenola apsorbuje kroz našu kožu u dodiru sa novčanicama.
Bisfenol se smatra endokrinim ometačem, što znači da izgleda ili deluje kao hormon u telu. Može biti povezan sa problemima ponašanja, kao i reprodukcije. Mala deca mogu biti posebno osetljiva na ove efekte.
Istraživanje je analiziralo nivo bisfenola u 156 različitih oblika novca prikupljenih iz 21 države. U svima je pronađen neki nivo bisfenola.
Najveće količine ove hemikalije pronađene su u novcu iz Brazila, Češke i Australije, a najniže u novcu sa Filipina i Tajlanda.
Istraživanje se bavilo samo apsorbcijom bisfenola preko kože, ali mogu postojati i drugi načini izlaganja ovoj hemikaliji. Neki ljudi, uključujući i decu, mogu stavljati novac u usta.
Odakle bisfenol na novčanicama?
Bisfenol se na novčanice može preneti sa računa iz prodavnica koji se često ostavljaju u novčanicima pored novca. Računi su obloženi ovom hemikalijom kako bi se sprečilo razmazivanje slova.
Osobe koje rade za kasom mogu biti više izložene bisfenolu zbog toga što su u stalnom kontaktu i sa novčanicama i sa računima. Istraživači smatraju da su potrebna dalja istraživanja kako bi se odredila moguća štetnost ove hemikalije na osobe koje često dolaze u kontakt sa papirnim valutama, ali je potrebno uraditi i analize nivoa bisfenola na drugim proizvodima u domaćinstvu, kao što su na primer novine ili časopisi.
Hemijska industrija
Stiven Hentges, predstavnik Globalne grupe saveta hemijske industrije u Americi, smatra da se od novčanica očekuje da nose tragove mnogih supstanci i mikroorganizama.
"Pronalazak bisfenola na novčanicama ne bi trebalo da predstavlja ni iznenađenje, a samim tim ni da stvara zabrinutost. Ljudska izloženost ovoj hemikaliji preko papirnih novčanica neznatna je u odnosu na nivo koji je postavljen od regulatornih organa u celom svetu. Osim toga, dostupni podaci ukazuju na to da se bisfenol neznatno apsorbuje kroz kožu."
Verovatno su potrebna dalja istraživanja koja bi ukazala na to kako ovako "mala količina" bisfenola deluje na pojedine hronične bolesnike.
Nameće se i drugo pitanje: kakve interakcije bisfenol izaziva pomešan sa drugim hemikalijama ili lekovima?
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com