Opasnost kesa za pelene

U Kornvolu je pokrenuta kampanja kako bi se podigla svest o opasnosti kesa za upotrebljene pelene. Ova kampanja proširila se i po svetu.
Mnogi ljudi znaju da plastične kese treba držati dalje od dece, ali nisu svi svesni opasnosti kesa za pelene.
Katrina Filips iz Fonda za sprečavanje dečijih nezgoda (The Child Accident Prevention Trust (CAPT)) kaže u zvaničnoj izjavi da roditelji nisu u potpunosti svesni opasnosti kesica koje svakodnevno koriste i nisu svesni da su one podjednako opasne kao i obične plastične kese.
"Ova kampanja će podsetiti roditelje da kese za upotrebljene pelene treba držati podalje od beba, naročito u spavaćoj sobi. Male bebe su najugroženije jer stalno uzimaju stvari i stavljaju ih u usta, a onda ih i teško puštaju iz ruku. Kese za pelene su male i slabe i mogu ugušiti dete."
Kampanja uključuje poster na kome je plišani meda sa plastičnom kesom, flajere sa savetima i edukativni DVD, kao i upozorenje dizajnirano tako da se uklopi u detetov lični medicinski karton i evidenciju o zdravlju koju vode roditelji.
Osnivač ove kampanje, Bet Bejnon iz Nacionalne zdravstvene službe u Kornvolu, nada se da će se možda dizajn kesica promeniti. Ona kaže: "Dok se trudimo da unesemo izmene u pakovanjima i samim kesicama na evropskom nivou, i dalje nam se čini da je ovaj problem previše bitan da bi čekao. Time što ovaj problem iznosimo u javnost na nacionalnom nivou, nadamo se da će se kampanja raširiti i dopreti do roditelja, baka i deka, kao i staratelja kako bi se sprečile nepotrebne smrti beba."
Evropa
Evropski potrošački glas za standardizaciju ANEC predložio je da se detaljnija upozorenja dodaju na pakovanja kesica kako bi se sprečilo skladištenje kesica u blizini mesta gde bebe spavaju ili gde mogu da ih dohvate. Takođe je predloženo da se kesice pakuju u rolne, a ne svaka odvojeno, što bi učinilo kesice manje dostupnim deci.
Naša stvarnost
U Srbiji kese za pelene nisu toliko popopularne, jer se retko gde mogu kupiti, ali podjednako treba biti oprezan i sa običnim kesama u koje se pelene bacaju. Zato se preporučuje da se kese ne donose u prostoriju u kojoj dete boravi ili u kojoj se presvlači, već da se sama pelena u kesu stavi tek pre nego što se odloži u kantu za smeće. Same pelene, takođe, treba držati dalje od dece, u zatvorenoj platnenoj vreći ili fioci, gde ih deca ne mogu uzeti.
Napominjemo da kese, pogotovu veće, predstavljaju potencijalnu opasnost i za decu starosti od 1 do 4 godine.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com