Saloni lepote i štetne hemikalije

Prema nedavno završenoj studiji, radnice zaposlene u salonima lepote mogu ugroziti svoje zdravlje izlaganjem štetnim hemikalijama.
Istraživači na Institutu za prevenciju raka Kalifornije i Azijske zdravstvene asocijacije (Cancer Prevention Institute of California, Asian Health Services), podneli su izveštaj u kome se kaže da je u salonima pronađen štetan nivo toluena, rastvarača koji se vezuje za neurološka, reproduktivna i endokrina oštećenja; nađene su i druge hemikalije, uključujući i one koje je Zdravstvena organizacija zabranila još 1974. godine.
Ova studija je objavljena u "Američkom žurnalu za javno zdravlje".
Istraživački tim je za potrebe studije regrutovao 80 radnica iz 20 različitih salona lepote širom Kalifornije. Svaka od njih je nosila poseban monitor privezan za okovratnik košulje. Za vreme svake smene, monitor bi merio koncentraciju toluena, etil-acetata i izopropil-acetata.
Visok nivo štetnih hemikalija
Istraživači su otkrili da je prosečan nivo toluena iznosio 0,15 milionitih delova, što je gotovo duplo više, za unutrašnji vazduh, od količine koju dozvoljava Agencija za zaštitu životne sredine Kalifornije.
Pored uzoraka uzetih sa monitora radnika, meren je i ambijentalni vazduh u tri salona. Pronađen je značajan nivo metil-metakrilata, koji je već decenijama zabranjen.
Radnice salona dobile su i upitnik, u okviru kojeg je trebalo da napomenu bilo kakve zdravstvene probleme koje su imale tokom rada. One su se najčešće žalile na iritaciju očiju, grla, nosa i kože, na nedostatak vazduha, mučninu i kašalj.
"Ovo zaista objašnjava zdravstvene probleme na koje su se požalile radnice salona lepote", kaže istraživač studije. Iako je istraživanje obuhvatilo samo salone u Kaliforniji, zabrinutost se proširila i na ostale delove zemlje.
"Ovo je definitivno nacionalan problem", kaže direktor Udruženja salona lepote Kalifornije, organizacije osnovane 2005. godine kako bi se skrenula pažnja na zdravlje radnika salona lepote. "Mi smo zabrinuti kada je reč o kumulativnim, hroničnim i dugoročnim zdravstvenim problemima osoba koje rade u salonima i osoba koje posećuju salone", kaže ona.
Kod radnika u salonima lepote, a posebno kod onih koji se bave manikirom i pedikirom, mogu se pojaviti određeni zdravstveni problemi, jer su svakodnevno izloženi opasnim hemikalijama.
Pored akutnih simptoma koji se javljaju kod radnika u salonima lepote, Kuak je zabrinut i za potencialno dugoročne probleme po zdravlje. "Veoma sam zainteresovan za praćenje dugoročnih zdravstvenih problema kod ovih žena", kaže on.
Napomena
Verovatno je u našim salonima stanje i gore, pošto se na našem tržištu (pogotovo "crnom tržištu") mogu naći mnogi preparati (hemikalije) sumnjivog sadržaja.
Zato je veoma važno voditi računa o tome kakvi se preparati koriste u salonima lepote. Pored preparata, treba voditi računa o ventilaciji pomenutih prostorija i upotrebi rukavica i drugih zaštitnih sredstava pri radu sa hemikalijama, kako bi organizam bio što manje izložen štetnom uticaju.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com