Pakovanja koja deca ne mogu da otvore nisu dovoljna zaštita da bi se sprečilo slučajno predoziranje dece lekovima kod kuće, tvrde iz američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti.
Istraživači kažu da se godišnje preko 60.000 dece u SAD javlja hitnoj pomoći zbog trovanja i predoziranja lekovima jer su lekove uzimala kada roditelji ili staratelji nisu obraćali pažnju.
Ovi rizici povećavaju se u toku praznika kada gosti ostavljaju kapute, torbe i kofere u kojima ima lekova, tamo gde ih deca mogu pronaći.
"Roditelji možda nisu svesni opasnosti od ostavljanja lekova tamo gde ih deca mogu uzeti. Poslednjih godina broj slučajeva predoziranja lekovima povećao se za 20%", kaže Den Budnic, direktor Programa za bezbednost lekova pri Centru za kontrolu i prevenciju bolesti.
Svake godine 150 dvogodišnjaka javlja se hitnoj pomoći zbog nenamernog predoziranja, uglavnom posle pronalaženja i konsumiranja lekova bez nadzora odraslih.
Držite lekove dalje od dece
Kako bi se ovaj problem rešio, Centar za kontrolu i prevenciju bolesti u saradnji sa novom kampanjom "Gore, daleko i van domašaja" savetuje roditeljima kako da zaštite svoju decu od trovanja lekovima.
Od 1970. američka komisija za bezbednost proizvoda zahteva da pakovanja lekova budu napravljena tako da deca ne mogu da ih otvore – to je spasilo živote stotina dece. Ipak, čini se da ni to nije dovoljno.
"Čak i sa boljim pakovanjima, ni jedno pakovanje nije u potpunosti bezbedno", kaže Ričard Dart, predsednik Američke asocijacije centara za kontrolu trovanja. Centri za kontrolu trovanja svakodnevno dobijaju pozive da su mala deca uzela lekove bez nadzora roditelja ili staratelja; zbog toga ohrabrujemo roditelje i staratelje da prate jednostavne korake kako bi zaštitili svoju decu."
Koraci su:
- Ostavite lekove i vitamine na mesta koja su nedostupna deci.
- Sklonite lekove i vitamine nakon upotrebe. Nikad ih ne ostavljajte na radnoj površini u kuhinji ili pored detetovog kreveta (kada je bolesno), čak i kada lek treba dati detetu na nekoliko sati.
- Obratite pažnju na to da li je sigurnosni poklopac kliknuo i da li je posudica zaključana.
- Naučite decu o bezbednosti korišćenja lekova. Nikada nemojte reći deci da je lek slatkiš kako bi ga dete popilo.
- Recite gostima da vode računa o tome gde ostavljaju lekove. Zamolite ih da torbe, kapute i kofere u kojima su lekovi drže dalje od dece dok su u poseti.
- Budite spremni u slučaju da se trovanje ipak dogodi.
Napomena
Kod nas nema detaljne analize ovakvih slučajeva, ali pomenuti saveti su univerzalni, pa ih treba primenjivati.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com