Najbolje je da mladi bračni par, kada planira trudnoću, i nekoliko meseci pre trudnoće otpočne sa redovnim lekarskim i ginekološkim pregledima, a pre i u toku trudnoće vodi računa o zdravlju. Zahvaljujući redovnim pregledima i nerizičnom ponašanju trudnice, stvara se velika verovatnoća da majka i beba nemaju problema do porođaja a i kasnije.
Opšte mišljenje ginekologa je da žene u reproduktivnom dobu treba da posete ginekologa jednom u šest meseci ili bar jednom godišnje. Trudnicama se preporučuje ginekološki pregled jednom mesečno (na svakih 4-6 nedelja), a ginekolog će na osnovu pregleda ustanoviti šta dalje treba raditi.
Savremeni svetski stručnjaci iz ginekologije i akušerstva preporučuju kojim bi sve pregledima i analizama trudnice trebalo da se podvrgnu tokom trudnoće.
Pregledi pre trudnoće
Kada se mladi bračni par odluči za trudnoću, žena treba da dođe kod ginekologa na pregled. Na osnovu pregleda će ginekolog zaključiti da li treba uraditi još neke analize (ultrazvučni pregled, labaratorijske analize, kolposkopija, PA test, cervikalni bris, vaginalni bris…).
Pregledi tokom prva tri meseca trudnoće:
- ginekološki pregledi (na 4-6 nedelja) sa merenjem pritiska i merenjem telesnih mera
- labaratorijske analize (biohemijska analiza, labaratorija mokraće, krvna slika, određivanje krvne grupe i RH faktora)
- ultrazvučni pregled
Pregledi tokom druga tri meseca trudnoće
- ginekološki pregledi (na 4-6 nedelja) sa merenjem pritiska i merenjem telesnih mera
- po potrebi stavljanje serklaža
- biohemijska analiza, kontrola alfa-feto proteina
- ultrazvučni pregled, po potrebi kolor dopler
- labaratorijske analize, analiza šećera, analiza mokraće, krvna slika, urinokultura
- kod RH negativnog rezultata kontrola antitela
- za trudnice starije od 35 godina – amniocinteza
Pregledi u poslednja tri meseca trudnoće
- ginekološki pregledi (na 4-6 nedelja) sa merenjem pritiska i merenjem telesnih mera
- ultrazvučni pregled, po potrebi kolor dopler
- labaratorijske analize, analiza šećera, analiza mokraće, krvna slika, urinokultura
- kardiotokografija (CTG)
Poslednji pregled se preporučuje oko četiri nedelje pre očekivanog porođaja, kada se piše i uput za porodilište da trudnica po dobijanju bolova (trudova) ide u porodilište. Ukoliko ne dođe do porođaja do očekivanog dana (planirani termin), potrebno je da se trudnica odmah a najkasnije pet dana posle termina javi ginekologu na pregled i donošenje odluke o tome šta dalje činiti.
Umesto zaključka
Ovo su saveti ukoliko tokom trudnoće nema problema, jer ukoliko trudnica oseti neke neredovne promene, treba odmah da se javi svom lekaru ili da ode u hitnu pomoć (ginekološku kliniku).
Navedene su preporuke zapadnih stručnjaka, ali se kod nas ne mogu u svim mestima uraditi sve pomenute analize i pregledi. U našim ginekološkim ambulantama ima mnogo pacijenata, a malo ginekologa, pa često nije moguće sve uraditi po protokolu. Pored toga, nije svakoj trudnici dostupan pregled na ultrazvuku najnovije generacije ili kolor dopleru, a za neke od navedenih pregleda i analiza treba izdvojiti i značajna novčana sredstva. Sve navedene analize samo dopunjuju onaj osnovni ginekološki pregled kojim dobar ginekolog može mnogo toga da zaključi o trudnici i bebi u stomaku. Ginekolog će na osnovu redovnih pregleda najbolje znati koje sve preglede i analize (i kada) treba uraditi da bi trudnoća prošla bez teškoća.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com