U brak se obično ulazi iz ljubavi, sa jakim emocijama i velikim očekivanjima, tako da su obe osobe spremne za prva iskušenja i početne probleme. Kada, međutim, prvi zanos prođe i počnu životni problemi, onda i brak dolazi u iskušenje. Za mnoge oblasti života i životne probleme postoje određene knjige i priručnici, ali kada je reč o braku i suočivanju sa bračnim problemima, nema dovoljno informacija.
Za očuvanje bračne veze potrebno je dosta međusobne ljubavi, razumevanja, iskrenosti, poverenja i strpljenja. Mada ne postoje univerzalni recepti i saveti, evo nekih preporuka.
- Zabavljajte se sa svojim partnerom i nađite vreme za: zajedničku šetnju, zajedničko gledanje filma, zajedničku kupovinu, posete prijateljima, izlazak udvoje ili sa decom na ručak…
- Udelite iznenada kompliment svom partneru, poljubite ga iznenada, uhvatite ga za ruku dok šetate, kupite neki poklon i kad nije rođendan ili godišnjica.
- Družite se češće sa ukućanima; kad god možete, ručajte zajedno i razgovarajte. Izgradite poverenje u porodici, tako da svaki ukućanin, i supružnik i dete, sme slobodno da kaže kad ima problema, šta mu smeta i kada mu je potrebna pomoć.
- Naučite da pažljivo slušate supružnika dok vam govori i da se stvarno vidi da ga slušate i razumete. Pomognite partneru kad ima i zdravstvenih i poslovnih i finansijskih problema. Saslušajte ga i pružite mu podršku.
- Uočite destruktivne navike i klonite ih se, jer one tokom vremena postaju sve veći problem u braku. Klonite se stalnog „zvocanja“, preoštrih i netaktičkih kritika, izliva besa, ružnih navika…
- Smejte se zajedno sa svojim partnerom, jer smeh i humor opuštaju atmosferu i deluju pozitivno na organizam. Dokazano je da se smehom pojačava imunološki sistem, smanjuje bol, olakšava stres, poboljšava cirkulacija i disanje.
- Romantična bekstva ili vikendi van kuće preporučuju se na svaka tri-četiri meseca, kako bi se partneri odmorili od svakodnevnih gužvi, obaveza, telefoniranja, jurnjave, kupovine, sređivanja kuće, spremanja ručkova… Na taj način se organizam regeneriše, a supružnici zbližavaju i posvećuju jedno drugom.
- Čim uočite problem, pokušajte da ga rešite ili se posavetujte sa partnerom ili sa nekim bliskim, po potrebi i sa stručnim osobama. Što kasnije odlučite da potražite pomoć, manje je koristi.
- Povremeno razmislite šta vašeg partnera nervira, a šta on voli, kako biste bili svesni eventualnog nastajanja problema. Ako vas neko partnerovo ponašanje nervira, kažite mu to na vreme i u blagom tonu, kako bi on toga postao svestan i pokušao to da otkloni.
- Stalno vodite računa o deci, pazite ih zajedno, učite ih i vaspitavajte od malih nogu, jer kada postanu tinejdžeri, može biti kasno.
- Razmislite ponekad šta vam je najvažnije u životu i probajte da to presložite: karijera, novac, brak, deca, zdravlje, porodica, stan, kola… Ne dopustite da jedna od ovih stvari „ubije“ ostale.
- Imajte u kući razne priručnike, ne samo kuvare i priručnike za cveće, već i priručnike o bebama, deci, vaspitavanju dece, pubertetu, braku… Kad uočite neki problem, možda ćete u njima naći pomoć.Ovo su samo neke preporuke, saveti koji vam mogu pomoći i tajne uspešnog braka.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com