Prema nedavnom istraživanju u Sjedinjenim Američkim Državama, dve od pet žena u reproduktivnom dobu ne koriste nijednu vrstu kontracepcije. Kao glavni razlog navodi se to što žene smatraju da su neplodne ili trenutno nisu seksualno aktivne. Međutim, neke žene na taj način same sebe dovode u rizik od neželjene trudnoće.
Za potrebe istraživanja anketirano je ukupno 1.000 žena starosti od 18 do 49 godina, kao i 201 lekar. Pitanja su se odnosila na njihovo poznavanje i preferencije u vezi sa dostupnim kontraceptivnim sredstvima. Istraživači rezultate anekete smatraju iznenađujućim zbog toga što veliki broj žena ne koristi kontracepciju, ali i zato što mnoge koje je koriste ne rade to pravilno. Najčešće prijavljeni oblici kontracepcije su kondomi, kontraceptivne pilule, podvezivanje jajovoda i intrauterina kontracepcija.
Istraživanje je pokazalo da se ženama koje koriste kontraceptivne pilule često dešava da propuste da uzmu pilulu, a pilule se koriste svakodnevno. Postoji i zabuna oko dužine delovanja intrauterine kontracepcije: svaka treća žena misli da traje manje od pet godina, a ima vek trajanja od pet do deset godina.
Rezultati istraživanja
Prema anketi:
- 43% žena koje su bile u drugom stanju imale su slučajnu ili neželjenu trudnoću jednom ili više puta
- oko 50% ovih žena izjavilo je da je najmanje jedna od tih trudnoća izazvana neuspehom kontraceptivnog sredstva kao što je pucanje kondoma
- 10% žena je prijavilo neuspeh kontraceptivnog sredstva koji se dogodio u poslednjih godinu dana
Takođe, postoje i neslaganja u anketi između žena i njihovih lekara. Većina lekara je izjavila da redovno razgovara o kontraceptivnim sredstvima sa ženama u reproduktivnom dobu, ali žene smatraju da one češće započinju razgovor o tome sa svojim lekarima nego lekari sa njima.
Neophodno obrazovanje
Ovo istraživanje govori da je neophodna ogromna količina osnovnog obrazovanja o kontraceptivnim sredstvima kako kod žena svih uzrasta, tako i kod njihovih lekara, smatra Dominika Mur, stručnjak za zdravlje žena i član odbora Društva za istraživanje ženskog zdravlja.
Samo zato što neka žena nije ostala u drugom stanju prirodnim putem, to ne mora da znači da ona nije plodna. Šansa za začeće je poput berze. Performanse u prošlosti nisu prediktor budućeg rada, kaže Mur i dodaje da je za trudnoću potrebno samo jedno jaje, jedan spermatozoid i jedan pokušaj.
Ona smatra da je kontracepcija veoma važna jer je učestalost neželjenih trudnoća kod žena u četrdesetim godinama podjednako velika kao i kod tinejdžera. Muškarci su takođe deo toga i trebalo bi da preuzmu odgovornost za izbor i upotrebu kontracepcije.
Nova istraživanja pokazuju da je vreme da se promeni način na koji lekari razgovaraju sa ženama o njihovim opcijama u vezi sa kontracepcijom, kaže Kolin Mek Nikolas, klinički saradnik za planiranje porodice na odeljenju za ginekologiju i akušerstvo na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Vašingtonu. Trebalo bi da počnemo sa upotrebom najefikasnijih metoda koje zahtevaju najmanje vremena, kao što su dugodelujuće reverzibilne kontracepcije u koje spadaju i intrauterine kontracepcije koje u osnovi ne zahtevaju svakodnevni trud i marljivost žena.
Napomena
Kod nas je situacija i gora nego u Americi, jer veliki broj žena (parova) ne koristi kontraceptivna sredstva (iz raznih razloga), ili ih pogrešno upotrebljava, pa je broj neželjenih trudnoća i broj namernih prekida trudnoće zabrinjavajuće veliki.
Takođe je prisutno i veliko neznanje o plodnosti i mogućem začeću. Veliki broj žena (i muškaraca) misli da dojilja ne može da zatrudni, da je prekid odnosa sigurna zaštita, da žene u zrelom dobu ne mogu da zatrudne, da žene koje imaju unučiće ne mogu da zatrudne, da se od jednog seksualnog odnosa ne može zatrudneti, da se ispiranjem vagine sprečava začeće… Mnoge žene (parovi) nisu izgleda svesne koliki je rizik po zdravlje i sterilitet svaki namerni prekid trudnoće.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com