Tokom životnog ciklusa žene, dva perioda karakterišu značajne promene hormona koji uzrokuju normalan seksualni razvoj i postizanje sekundarnih seksualnih karakteristika koje odlikuju ženu. To su pubertet, koji označava razvoj polne sfere i pripremanje organizma za period rađanja posle 16. godine života, i prestanak tzv. reproduktivnog perioda, tj. menopauza, kada prestaje mogućnost rađanja i nastaju promene koje vode u starost.
Oko 75% žena prolazi kroz period menopauze sa minimalnim tegobama, ili su one takvog intenziteta da ne ometaju radnu sposobnost, niti utiču na kvalitet života. Međutim, 25% žena ima veoma izražene subjektivne tegobe, koje utiču na radni kapacitet, smanjuju vitalnost i menjaju kvalitet života. Zlatni standard za terapiju kod te populacije žena jeste hormonska terapija.
Akutni simptomi menopauze
|
Samokontrola izraženosti tegoba tokom menopauze
|
0 – nema
1 – blago
2 – osrednje
3 – značajno
4 – teško izdržljivo
Ukoliko je ukupan broj bodova veći od 44 (što je maksimalan broj bodova), apsolutno je indikovana primena hormonske terapije, ukoliko udružene bolesti ne sprečavaju njenu upotrebu (karcinom dojke, endometrijuma, infarkt mozga ili srca).
Ako je broj bodova od 22 do 44, treba se obratiti za pomoć nadležnom ginekologu i endokrinologu.
Za broj bodova manji od 22, neophodna je procena faktora rizika za neke bolesti kao što su: bolesti kardiovaskularnog sistema, osteoporoza, Alchajmerova bolest, prema podacima iz porodične anamneze.
Iz tabele se jasno vidi da su akutni simptomi naglog prestanka rada jajnika:
- Vazomotorni simptomi: topli talasi, znojenje, poremećaj sna
- Razdražljivost, nervoza, depresija, osećaj nedostatka volje i stalnog umora
- Urogenitalni simptomi: suvoća vagine, bolan seksualni odnos, često mokrenje
Srodni članci:
- Menopauza – kako prepoznati prve simptome?
- Lečenje simptoma menopauze
- Rana menopauza
- Rana menopauza i hronični umor
- Najčešća pitanja pacijentkinja sa ranom menopauzom
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com