Polno prenosive infekcije mogu izazvati niz znakova i simptoma, ali mogu biti i bez simptoma pa mnoge osobe i ne znaju da su inficirane dok ne dođe do komplikacija.
Znaci i simptomi koji ukazuju na polno prenosive infekcije:
- rane ili ulegnuća na genitalijama ili u oblasti rektuma
- osećaj bola ili peckanja prilikom mokrenja
- curenje tečnosti iz penisa
- neobičan ili čudan miris vaginalnog sekreta
- neuobičajno vaginalno krvarenje
- bolovi tokom seksualnog odnosa
- bolni i otečeni limfni čvorovi u preponama
- bol u nižem predelu stomaka
- groznica
- osip na zadnjici, rukama ili nogama
U zavisnosti od organizma, znaci i simptomi mogu se pojaviti u periodu od nekoliko dana do čak godinu dana nakon izlaganja infekciji. Svaka osoba koja je seksualno aktivna i sumnja da je bila izložena polno prenosivim infekcijama, bez obzira na to da li ima ili nema simptome, treba da se obrati lekaru. Takođe, sve osobe posle prvog seksualnog iskustva trebalo bi da se pregledaju kao i prilikom planiranja seksualnog odnosa sa novom partnerkom ili partnerom.
Polno prenosive infekcije mogu biti uzrokovane:
- bakterijama (gonoreja, sifilis, hlamidija…)
- parazitima (trihomonijaza…)
- virusima (genitalni herpes, HIV, humani papiloma virus…)
Seksualna aktivnost sa više partnera doprinosi širenju mnogih infekcija, a postoji mogućnost zaraze i bez seksualnog kontakta. Primeri uključuju hepatitis A,B i C, šigela i Giardia intestinalis (giardia lamblia).
Faktori rizika za polno prenosive infekcije:
- Nezaštićen seksualni odnos – vaginalna ili analna penetracija sa zaraženim partnerom bez kondoma ili sa nepravilnim korišćenjem kondoma.
- Smatra se da je oralni seks manje rizičan, ali i tu postoji šansa za infekciju ukoliko je seks bez kondoma.
Seksualni odnos sa više partnera – stalni i uzastopni odnosi sa više različitih partnera ili partnerki kao i istovremeni odnos sa više partnera – u velikoj meri povećava šansu za infekciju.
Povratak infekcije – ukoliko je osoba jednom imala infekcije, veće su šanse i rizici za ponovnu inekciju.
Seksualno zlostavljanje – nasilan i grub seks, osim emocionalnog i psihičkog šoka, nosi i rizik od polno prenosivih infekcija i zaraza. U takvim slučajevima obavezno je lečenje i terapija.
Alkohol i tablete – pod jakim uticajem alkohola i tableta dešavaju se seksualni odnosi kojih se osobe i ne sećaju, a kamoli da li su imali ikakvu zaštitu?
Narkomanija – narkomani su u većem riziku za polne infekcije kao i za širenje infekcija, naročito HIV, hepatitis B i hepatitis C
Mladost – po podacima, polovina osoba sa polno prenosivim infekcijama jesu mlade osobe od 15 do 24 godina koje ili nisu dovoljno informisane ili se neoprezno ponašaju.
Muškarci sa erektilnom disfunkcijom koriste za to određene lekove (vijagra, cialis) i imaju veći faktor za polno prenosive infekcije.
Komplikacije
Pojedine polno prenosive infekcije poput gonoreje, hlamidije, HIV-a i sifilisa – mogu se preneti sa inficirane majke na bebu tokom trudnoće ili porođaja. Ovakva infekcija može izazvati ozbiljne komplikacije kod bebe, a neretko se dešavaju i smrtni slučajevi. Zbog toga se svim trudnicama savetuje testiranje na polno prenosive infekcije.
Polno prenosiva infekcija može dovesti i do komplikacija koje uključuju sledeće:
- komplikacije u trudnoći
- zapaljenje oka
- artritis
- upalu karlice
- neplodnost
- bolesti srca
- određene vrste raka povezane sa HIV-om
Zaključak je da svaka osoba, naročito mlada, treba da se obavesti o polno prenosivim infekcijama i komplikacijama pre nego što stupi u seksualni odnos.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com