Trihomonijaza

Glavni uzročnik trihomonijaze, seksualno prenosive bolesti, jeste sićušni organizam poznat pod imenom trihomonas vaginalis.
Kada je reč o rizičnoj grupi, treba istaći da su žene uglavnom te koje potpadaju pod uticaj ove bolesti, mada i muškarci mogu biti zaraženi ovom bolešću i preneti je na svog partnera putem seksualnog odnosa. Najčešće se javlja kod mladih, seksualno aktivnih ženskih osoba. Prevedeno u brojeve, procenjuje se da, na godišnjem nivou, dođe do pojave čak 7,4 miliona novih slučajeva kako kod žena, tako i kod muškaraca. Ukoliko je muškarac pod uticajem ove bolesti, jako je teško otkriti je, iz prostog razloga što nema očigledne i očekivane manifestacije simptoma, pa u većini slučajeva do otkrivanja bolesti kod muškarca dolazi tek onda kada partner počne sa svojim lečenjem.
Simptomi kod muškaraca:

  • pojava iritacije unutar samog muškog polnog organa
  • smanjeno lučenje telesne tečnosti (sekreta)
  • blago peckanje nakon ejakulacije ili mokrenja

Kada je reč o ženama, neke od manifestacija su nalik onima koje se javljaju kod muškaraca, ali ima i onih ozbiljnijih. Najčešće manifestacije kod žena:

  • vaginalni sekret zelenkastožute boje, u penastom obliku, koji odlikuje izrazito jak miris
  • nadraženost i svrab u vagini
  • nelagodnost prilikom polnog odnosa
  • pojava bola u donjem stomaku (ali vrlo retko)

Ono što je takođe bitno naglasiti jeste da do pojave simptoma, kod ženske osobe, dolazi u periodu od 5 do 28 dana nakon izlaganja samom virusu.
Postavljanje dijagnoze
Kako bi se postavila pravilna dijagnoza, doktor mora najpre izvršiti fizički pregled, nakon čega dolazi do detaljnijeg ispitivanja u laboratoriji. Samo laboratorijsko ispitivanje vrši se na osnovu uzorka vagnalne tečnosti ili tečnosti poreklom iz uretre i traga se za parazitom prenosiocem bolesti. Kao što je već napomenuto, kod muškaraca je daleko teže otkriti bolest.
Terapije i lečenje
U najvećem broju slučajeva pribegava se terapiji oralnim antibiotikom. Međutim, pre uzimanja ovog leka, od izuzetno velikog značaja je da ženska osoba obavesti doktora o potencijalnoj trudnoći, jer lek može veoma negativno uticati na plod, čak biti veoma opasan po bebu.
Partner, takođe, mora u istom trenutku da započne sa terapijom lečenja kako bi se na vreme sprečila ponovna zaraza parazitom i dalje širenje same bolesti. Štaviše, osobama koje se leče od trihomonijaze preporučuje se da ne upražnjavaju seks sve dok se potpuno ne izleče.
Ova bolest nije nikakva tragedija za pacijente, ali je potrebno disciplinovano i relativno dugo lečenje oba partnera.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com