Novo istraživanje je pokazalo da bi žene u menopauzi volele da imaju veću podršku svojih partnera, lekara i medicinskih sestara. Takođe je uvrđeno da se žene u menopauzi često okreću biljnim preparatima i socijalnoj podršci kako bi ublažile simptome menopauze.
Da bi saznali više o trenutnim stavovima i iskustvima, istraživači su ispitali ukupno 4.407 žena starosti od 45 do 57 godina o simptomima u menopauzi i o tome kako su se izborile sa njima.
Žene su popunjavale upitnike koji su sadržali spisak simptoma kao što su kruti zglobovi, bolovi, glavobolja, vaginalna suvoća, valunzi, noćno preznojavanje, depresija, anksioznost, promene raspoloženja i smanjena seksualna želja.
Učesnice su takođe upitane da li su doživele neki od simptoma u poslednjih mesec dana i koliko su bile uznemirene povodom toga.
Istraživanje je pokazalo da je gotovo polovina žena (46,7%) iskusila napade toplote (valunzi) i noćno preznojavanje (46,4%), a 28,2% pati od vaginalne suvoće.
Gotovo dve petine žena je izjavilo da im ovi simptomi prilično ili veoma mnogo smetaju.
Lekari opšte prakse mogli bi da pruže veću podršku
Istraživanje je takođe ispitalo kako se žene bore sa simptomima. Više od 60% je uspelo da prebrodi simptome menopauze zahvaljujući socijalnoj podršci, kao što je razgovor sa prijateljima i porodicom. Trećina žena je izjavila da su im lekari opšte prakse pružili dovoljnu podršku. Međutim, 34% žena je izjavilo da im je bila potrebna veća podrška lekara, a 25% je želelo veću podršku svojih partnera.
Biljni lekovi
Vežbanje, spavanje u hladnoj sobi i pamučna odeća jesu uobičajene strategije prevladavanja simptoma menopauze.
Nemedicinske terapije imaju prednost u odnosu na lekove, vitamine, minerale i suplemente koji se najčešće koriste. Na primer, 38% žena je izjavilo da je uzimalo biljne lekove.
Istraživači smatraju da njihovi rezulatati predstavljaju važan podsetnik da je menopauza period života kada žene doživljavaju brojne neprijatne simptome. Oni dodaju i da činjenica da veliki broj žena koristi nemedicinske pristupe za ublažavanje simptoma ukazuje na veliku potrebu za efikasnim opcijama koje ne podrazumevaju upravljanje hormonima.
Što se biljnih lekova tiče, istraživači se slažu da je važno da ovi lekovi budu testirani na efikasnost i bezbednost po istom standardu kao i terapije zamene hormona.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com