Kako savladati tremu pred prijemni ispit?

Neposredno pred prijemni ispit uฤenici ฤesto na pitanje kako se oseฤ‡aju kaลพu da imaju tremu. Tremu nekada prepoznaju tek nakon prijemnog i opisuju je kao zamrzavanje ili kako ih je trema savladavala.

Nekad pak, uฤenici prepoznaju da ih je trema podstakla da pruลพe maksimum svojih moguฤ‡nosti.

ล ta je trema?

Trema je doลพivljaj sa kojim smo se svi nekad u nekoj meri susreli. Prepoznajemo tremu kao niz reakcija koje obuhvataju: telesne reakcije, ลกta mislimo, kako se oseฤ‡amo i ponaลกamo. Najjednostavnije bismo tremu opisali kao reakciju na pritisak i stres, ลกto je uobiฤajena reakcija usled straha i iลกฤekivanja. Ne moลพemo da izbegnemo tremu, ali moลพemo da upotrebimo znanje o tremi da bismo je savladali.

Postoje dve vaลพne odlike treme koje nam pomaลพu da je prevaziฤ‘emo: telesne reakcije i uznemiravajuฤ‡e misli.

Telesne reakcije i uznemiravajuฤ‡e misli

Telesne reakcije ฤesto prvo primetimo: kratak dah, znojenje dlanova, uznemiren stomak, vrtoglavica, blago podrhtavanje ruku, suลกe se usta, srce ubrzano kuca, doลพivljaj da nam je „mozak u magli“. Kad se osvrnemo na situacije treme, moลพemo da izdvojimo koje se od ovih telesnih reakcija javljaju kod nas. Na ovaj naฤin nam telo saopลกtava da ima doลพivljaj da se nalazi u neposrednoj opasnosti – kao da nas neko juri.

I dok znamo da nema fiziฤke opasnosti na prijemnom ispitu, imamo druge brige: da li ฤ‡emo uspeti da imamo dovoljan broj bodova, da li smo dovoljno uฤili, da li ฤ‡emo uspeti da budemo na budลพetu. Sumnjamo u sebe i smenjuju nam se razliฤiti katastrofalni ishodi prijemnog ispita poput: nikada neฤ‡u upisati nijedan fakultet; upisaฤ‡u neลกto ฤime ne ลพelim da se bavim; sav trud ฤ‡e biti uzaludan.

Tehnike za savladavanje treme

Brige i sumnje nas dodatno uznemire, ฤime se pojaฤavaju telesne reakcije, ลกto opet ima negativan uticaj na koncentraciju i pokazivanje znanja na prijemnom ispitu. Osnovni cilj pri savladavanju treme je da sebe umirimo, umesto da brinemo. Na telesnom planu, to znaฤi da se usmerimo na disanje stomakom (abdominalno disanje). Diลกemo stomakom kada pri udisaju i izdisaju primetimo kako nam se stomak podiลพe i spuลกta. Disanje na ovakav naฤin pet minuta pre prijemnog moลพe da umiri telesne reakcije. U toku samog ispita, kada primetite da vas trema obuzima, preporuฤuje se disanje po pravilu: udiลกemo brojeฤ‡i do ฤetiri, zadrลพimo dah ฤetiri sekunde i izdiลกemo brojeฤ‡i do ฤetiri. Istraลพivanja koja se bave reakcijama na stres beleลพe da su ispitanici koji su disali na ovakav naฤin bili smireniji i uspeลกniji, zato ลกto nam ovakvo disanje na telesnom nivou govori da nismo u opasnosti.

Kad je u pitanju tok misli, vaลพno je da identifikujemo misaoni tok koji ฤ‡e omoguฤ‡iti da se smirimo i uฤiniti da prekinemo uznemiravajuฤ‡e misli. Na primer, ฤesto se deลกava da pred prijemni ispit uฤenici sluลกaju: priฤe o ljudima koji nisu uspeli ili studente koji objaลกnjavaju kako je prijemni teลพak, stresan ili ฤuju druge koji se presliลกavaju za neke delove gradiva koje nisu dobro nauฤili. Vaลพno je da znamo ลกta nas liฤno najviลกe uznemirava da bismo mogli da isplaniramo kako da taj uticaj ograniฤimo i da izaberemo reฤenice koje nas smiruju, na primer: izaberite tekstove pesama koji mogu budu da budu umirujuฤ‡i, smislite ohrabrujuฤ‡e reฤenice poput: Kako god da uradim prijemni naฤ‡i ฤ‡u naฤin da se bavim onim ลกto me zanima; uspeฤ‡eลก da se setiลก; ako i ne uspeลก nisi glup/a; ako sada ne uspeลก, nije kraj sveta. Moลพemo da ih ponovimo sebi onda kada nam je potrebno ohrabrenje. Dodatno, iz iskustva uฤenika izdvajam smernice za prekid uznemiravajuฤ‡ih misli:

– Nekoliko dana pred prijemni ne prati nijednu „Facebook grupu“, forum i sliฤno koja okuplja one koji pripremaju prijemni;

– Nemoj da priฤaลก o ispitu sa prijateljima koji paniฤe;

– Pred prijemni nemoj da sluลกaลก ลกta priฤaju oko tebe. Izaberi omiljenu muziku koju ฤ‡eลก sluลกati dok ne poฤne prijemni.
Nekad nas brine da li ฤ‡emo se snaฤ‡i sa tehniฤkim delovima prijemnog, na primer: da li stiลพemo na vreme, da li ฤ‡emo pronaฤ‡i uฤionicu gde se odrลพava prijemni. Kao najkorisnije savete na ovu temu uฤenici izdvajaju:

– Poseti fakultet na kojem ฤ‡eลก polagati prijemni ispit. Smiruje kada znaลก kuda treba da ideลก na dan prijemnog;

– Ako ispit nije u tvom gradu, ukoliko moลพeลก, doฤ‘i veฤe pred prijemni;

Ako ลพeliลก da ti neko pravi druลกtvo pre ili posle prijemnog, pozovi ih da budu sa tobom;

– Proveri viลกe puta da li su sve potrebne stvari sa tobom (dokumenta, olovke, prijavni listovi);

– Planiraj da stigneลก ranije da ne bi bilo brige oko guลพvi, kaลกnjenja i sliฤno.

U toku prijemnog ispita uฤenici izdvajaju kao znaฤajnu pomoฤ‡:

– Ne sabiraj bodove. Koncentriลกi se da uradiลก najviลกe ลกto moลพeลก, biฤ‡e dovoljno vremena za procenu taฤnih odgovora posle prijemnog;

– Radi svojim tempom. Ponesi sat i prati vreme. Ignoriลกi one koji predaju prvi. Iskoristi vreme, sasvim je u redu da budeลก poslednja osoba koja radi;

Ponesi flaลกicu vode sa sobom;

– Budi ljubazan/a prema sebi na ispitu, ohrabruj se.

(Danas)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com