Stres je postao deo svakodnevnog života, posao, brojne obaveze, porodica… Sve su to potencijalni izvori stresa. Često sami sebe dovodimo u stresne situacije zbog loših navika, a da toga nismo ni svesni.
Proverite koje navike su najveći izvor stresa.
Buđenje u zadnji čas
Često nam je teško da se ujutru probudimo i napustimo udobnost svog kreveta. Mnogi imaju užasnu naviku da odlažu alarm i ustajanje do zadnjeg trenutka, a to povećava nivo stresa i može da poremeti naše jutarnje rutine.
Proveravanje maila i pregledanje društvenih mreža
Ova navika takođe može da poveća stres, pa ne bi bilo loše da je odložite dok se u potupnosti ne razbudite. Svet se neće srušiti ako ne proverite poruke čim se probudite. Otvorite oči, uživajte u prvim jutarnjim trenucima uz doručak i šoljicu čaja ili kafe – bez mobilnog telefona.
Ispijanje kafe na prazan želudac
Iako kafa sadrži brojne antioksidanse, njene zdravstvene dobrobiti ne mogu dobro da se iskoriste ako je ne konzumirate na pravi način. Konzumiranje kafe na prazan želudac može da poveća nivo kortizola u vašem telu.
Ipak, ako je konzumirate pre doručka ona može da ima negativan uticaj na naš organizam. Kafa popijena pre doručka smanjuje kontrolu šećera u krvi za čak 50 posto.
Tuširanje vrućom vodom
Niko ne uživa u tuširanju hladnom vodom, ali ono može da ima brojne blagodeti po naše telo. Stručnjaci kažu da tuširanje hladnjikavom vodom pomaže u stimulaciji našeg imuniteta, a dobro je i za razbuđivanje, piše 24sata.hr.
Preskakanje doručka
Mnogi ljudi preskaču doručak jer nemaju dovoljno vremena za njega (prekasno ustaju, spremaju decu za školu ili imaju neki treći razlog). Propuštanje najvažnijeg obroka u danu može da ima ozbiljne zdravstvene posledice poput glavobolje, oslabljene koncentracije tokom dana, gojenje.
Dan bez osmeha
Da li znate da misli podstiču hemijske reakcije u telu? Strah donosi nalet adrenalina, dok smejanje oslobađa endorfine. Da biste aktivirali ove male srećne hormone sve što treba da uredite jeste da čim se probudite stanete pred ogledalo i nasmejete se. Takvu rutinu sprovodite svako jutro u trajanju od po tridesetak sekundi.
Odlaganje teških zadataka
Ideje i misli su nam najjasnije ujutru. Ovo je doba dana kada je i produktivnost velika, pa je najbolje odmah da se rešimo teških ili stresnih zadataka. Ako takve zadatke odlažete za kasnije sami sebi stvarate dodatni stres, jer stalno mislite na njih, a nikako da iz završite. Što duže čekate to će vam se taj zadatak činiti težim.
Neuravnoteženost privatnog i poslovnog života
Prekomeran rad i nedostatak slobodnog vremena definitivno loše utiče na nivo stresa. Odmor je svim preko potreban – za nekoga je to san, za druge emotivni odmor koji podrazumeva bavljenje sobom i svojim emocijama, za neke je to bavljenje hobijem, pevanje, igranje i tome slično.
Nedostatak jutarnje rutine
Uspostavljanjem jutarnje rutine verovatno ćete moći da stvorite zdrave navike.
„Kukanje“
Neprekidno „kukanje“ je loše za zdravlje. Ono tera tela da proizvodi koritzol, hormon stresa.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com