Afte su male plitke bolne ranice koje se pojavljuju u ustima i koje govor i žvakanje hrane mogu učiniti neprijatnim. Javljaju se na jeziku, obrazu, čak i na desnima i obično traju nedelju ili dve.
Postoje dve vrste afti: afte koje se mogu javiti 3 ili 4 puta godišnje, traju do nedelju dana i obično se javljaju kod osoba između 10 i 20 godina starosti i kompleksne afte, koje se ređe javljaju, i to obično kod osoba koje su ih i ranije imale.
Šta uzrokuje afte?
Tačan urok nastanka afti nije poznat. Smatra se da su stres i povreda tkiva uzroci prostih afti, kao i određene namirnice, uključujući citrusno ili kiselo voće i povrće (limun, pomorandže, ananas, jabuke, smokve, jagode, paradajz i drugo). Ponekad, oštre površine stomatoloških pomagala kao što su proteze, takođe mogu izazvati pojavu afti.
Neki slučajevi nastanka kompleksnih oblika afti javljaju se usled lošeg osnovnog zdravstvenog stanja, kao što su oslabljeni imunitet, nedostatak određenih sastojaka u ishrani, npr. vitamin B12, cink, folna kiselina, odnosno nedostatak gvožđa i oboljenja gastrointestinalnog trakta.
Razlika između herpesa i afte
Mnoge osobe često mešaju herpes i afte, međutim to su dve različite stvari. Herpes je bolan plik ispunjen tečnošću, koji se za razliku od afti, izaziva virusom i izuzetno je zarazan. Osim toga, herpes se obično javlja van ustiju, i to uglavnom ispod nosa, oko usana ili ispod brade, dok se afte javljaju samo u ustima.
Simptomi afti
U pitanju je afta ako imate:
- bolne rane u ustima, na jeziku, unutrašnjem delu obraza ili desnima
- svrab ili peckanje pre pojave afte
- rane u ustima koje su okrugle, bele ili sive boje sa crvenilom oko ivice
Uz kompleksne oblike afti ide:
- groznica
- fizička tromost
- otečeni limfni čvorovi
Lečenje
Bol od afti uglavnom se smanjuje u roku od nekoliko dana i rana obično zaraste bez terapije za oko nedelju do dve.
Ako su afte velike, bolne ili se često javljaju, stomatolog vam može preporučiti antibakterijsku tečnost za ispiranje usta, kortikosteroidnu mast ili neko sredstvo sa smanjenje bola ili iritacije.
Kako sprečiti afte?
Iako nema leka za lečenje afti, ukoliko se često pojavljuju, možda ćete moći da smanjite njihovu učestalost tako što ćete:
- izbegavati namirnice koje iritiraju usta, uključujući citrusno voće i povrće, kao i začinjenu hranu
- izbegavati žvakaće gume zbog mogućih iritacija
- prati zube mekom četkicom nakon obroka i svakodnevno čistiti zube koncem
Trebalo bi da kontaktirate stomatologa ili lekara ukoliko imate:
- neuobičajeno velike rane
- rane koje se šire
- rane koje traju duže od tri nedelje
- nepodnošljiv bol uprkos izbegavanju problematične hrane i uzimanju lekova protiv bolova
- poteškoće pri uzimanju dovoljne količine tečnosti
- visoku temperaturu sa pojavom groznice
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com