Prekomerna konzumacija oraha takođe se dovodi u vezu sa stvaranjem kamenja u bubregu kod nekih ljudi
Orasi se od davnina upotrebljavaju za ublažavanje različitih tegoba, od slabokrvnosti, preko plućnih oboljenja do crevnih upala i čira na želucu. Osim ploda, lekovita je i kora kao i list ali i zeleni plodovi koji se suše i melju pa se tako koriste za jačanje organizma.
Ukoliko osećate umor ili imate anemiju, svoju ishranu trebalo bi da obogatite cinkom i tamnozelenim lisnatim povrćem ali i orasima koji su poznati po obilju nutrijenata. Koriste se i za pripremu obloga i kupki koje se primenjuju kod rana i kožnih oboljenja.
Orasi su bogati vlaknima i proteinima, vitaminima E, B1, B2, B3, antioksidansima, omega-3 masnim kiselinama pa su izvrsna grickalica i idealna užina.
Od minerala sadrže gvožđe, cink, mangan, fosfor, magnezijum i kalijum. Orah ima duplo veću antioksidativnu moć od bilo kod drugog orašastog voća i našim ćelijama pruža veću zaštitu od oštećenja nastalih delovanjem slobodnih radikala. Orasi takođe sadrže gama-tokoferol, posebnu vrstu vitamina E koja pomaže u borbi protiv raka dojke, prostate i pluća.
Nutricionisti preporučuju da unosimo oko 70 g oraha dnevno kako bismo sprečili dijabetes i srčana oboljenja.
Odličan je za mozak i krvne sudove
Orasi mozak dodatno snabdevaju energijom, poboljšavaju kognitivne funkcije i smanjuju rizik od demencije. Stoga ih sa pravom nazivaju „hrana za mozak“.
Čaj od mladih listova oraha koristi se za čišćenje krvi od toksina. Takođe je koristan i kod dijabetesa, kožnih oboljenja i prisustva parazita.
Recept za čaj
Priprema: 2 kašičice osušenog lista oraha prelijte sa 2 dl hladne vode i stavite da se kuva. Kada proključa kuvajte još 5 minuta pa ostavite da odstoji 15 minuta i potom procedite.
Koristi se kod anemije
Osobama koje pate od niskog hemoglobina savetuje se da svakodnevno jedu orahe. Odlični su u kombinaciji sa medom i limunom.
Biće vam potrebno 1/2 kg meda, 1/2 kg naseckanih ili mlevenih oraha i jedan limun. Sve sastojke pomešajte i uzimajte po jednu kašičicu dnevno. Ova kombinacija obezbediće vašem organizmu sve važne minerale, vitamine i zdrave masnoće, ugljene hidrate i proteine.
Orah nije zdrav za sve
Prekomerna konzumacija oraha takođe se dovodi u vezu sa stvaranjem kamenja u bubregu kod nekih ljudi. To je zato što su orasi bogati oksalatima, a to može da doprinese nastanku kalcijum oksalatnog kamena – najčešćeg tipa kamena u bubregu. Iz tog razloga, National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases preporučuje ljudima koji su već imali problem sa formiranjem kamena u bubregu da izbegavaju orah.
Orahe takođe treba da izbegavaju i sve osobe koje imaju alergiju na ove orašaste plodove. Alergija na orahe može da se pojavi kao osip na koži, problem sa varenjem ili respiratorni simptom kao što su kašalj i piskanje. Najteži oblik alergije je anafilaksa, koja uzrokuje otežano disanje, pad krvnog pritiska, a ponekad i smrtni ishod.
Alergija na orahe obično se javlja u detinjstvu i traje tokom života. Za sve ostale, navode nutricionisti, orasi su hrana bogata hranljivim materijama i dobar orašasti plod koji može da se uključi u bilo koju uravnoteženu ishranu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com