Imuna reakcija organizma koja se javlja ubrzo nakon konsumiranja određene količine hrane naziva se alergija na hranu.
Alergiju može izazvati i izuzetno mala količina hrane, a najčešći simptomi su problemi sa varenjem i natečenost disajnih puteva (urtikarija). Kod nekih osoba mogući su i ozbiljniji simptomi i reakcije opasne po život koje se nazivaju anafilaksije.
Simptomi
Procena je da je alergija na hranu zastupljena kod 6% do 8% dece mlađe od tri godine i do 3% kod odraslih. Zavisno od toga kakva je reakcija na hranu, simptomi alergije mogu se pojaviti u roku od nekoliko minuta do dva sata nakon konsumiranja određene hrane.
Najčešći simptomi alergije na hranu:
- peckanje ili svrab u ustima
- oticanje usana, lica, jezika i grla
- teško disanje
- bol u stomaku, proliv, mučnina i povraćanje
- vrtoglavica ili nesvestica
Teži simptomi alergijske reakcije na hranu (anafilaksija) opasne po život:
- suženje i zatezanje disajnih puteva
- nadutost u grlu i veoma otežano disanje
- šok i pad krvnog pritiska
- ubrzan puls
- vrtoglavica, nesvestica i gubitak svesti
Anafilaksija se ne leči, zato je potrebna hitna medicinska pomoć jer lako može doći do stanja kome ili čak smrti ugrožene osobe.
U nekim slučajevima alergija na hranu može izazvati astmu. Pojava alergije na hranu moguća je ne samo tokom jela već u velikom broju slučajeva i sa samim mirisom određene namernice. To je polenska alergija na hranu i takođe može izazvati navedene simptome. O tome čitajte sutra…
Pomoć lekara
Pomoć lekara u slučaju alergije na hranu treba potražiti ubrzo nakon jela dok alergijska reakcija traje jer će se tako najbrže odrediti i postaviti dijagnoza. Nakon dijagnoze svaka osoba sa alergijskim reakcijama mora znati koje namirnice treba da izbegava i šta da čini ako se alergija pojavi.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com