Alkohol – uzrok šloga

Prema rezultatima najnovijeg istraživanja, samo jedno piće više u izuzetno kratkom vremenskom periodu (sat vremena) može povećati rizik od pojave moždanog udara ili šloga.
Brojna istraživanja pokazala su da se umereno konsumiranje alkohola i napitaka sa alkoholom (ne više od dva pića za muškarce i jedno za žene) može u određenoj meri pozitivno odraziti na opšte zdravlje osobe. "Čak i sa jednim pićem postoji određeni rizik od pojave moždanog udara, ali ukoliko se ostane na tom jednom piću, taj rizik nestaje nakon 24 sata", navodi autor istraživanja i upravnik Epidemiološko-kardiovaskularnog centra za istraživanje na Medicinskom fakultetu Harvard u Bostonu.
Pravi razlog koji se nalazi u samom središtu problema, još uvek nije u potpunosti shvaćen, ali se smatra da alkohol kao takav dovodi do povišenja nivoa krvnog pritiska, kao i da negativno utiče na zgrušavanje krvi. Poznato je pri tom da izuzetno visok krvni pritisak i abnormalno zgrušavanje krvi mogu povećati rizik od pojave moždanog udara (šloga). "Ove promene javljaju se iznenada i smenjuju se vrlo brzo, te se mogu smatrati jednim od glavnih krivaca za trenutno povećanje rizika od pojave moždanog udara. Mnogi od ovih uzročnih faktora sami se od sebe vrate u normalu nakon nekoliko časova, a umereno konsumiranje alkohola ima i zdravstvenih prednosti, poput povišenja nivoa pozitivnog holesterola", naglašava se u istraživanju.
Ipak, ono što se sa sigurnošću zna jeste da konsumiranje alkohola i alkoholnih napitaka u većim količinama može imati veoma štetne, čak pogubne posledice. Osobe koje prelaze dnevnu granicu konsumiranja alkohola i alkoholnih napitaka izložene su mnogo većem riziku od pojave moždanih problema, uz brojne druge probleme koji štetno utiču na opšte zdravlje – rak dojke kod žena ili rak jetre i grkljana kod muškaraca.
U cilju istraživanja, autori su intervjuisali 390 osoba tri dana nakon što su doživele ishemični moždani udar. Ova vrsta udara spada u grupu najčešćih i javlja se onda kada dođe do blokade dotoka krvi u mozak usled zakrčenja u krvi (pojave ugruška). Ono što treba napomenuti jeste da osobe kod kojih je došlo do oštećenja centra za govor usled udara, nisu bile uključene u istraživanje.
Tokom intervjua, 14 osoba je izjavilo da je popilo alkoholni napitak sat vremena pre moždanog udara, 104 osobe da su popile alkohol u toku 24 sata pre udara, a 248 u toku prethodne godine. Rizik od moždanog udara bio je za 2,3 puta veći u tih prvih sat vremena nakon konsumiranja alkohola ili alkoholnog napitka, za 60% veći u toku drugog sata, a nakon toga rizičan period prestaje, u poređenju sa rizikom kod osoba koje nisu popile nikakav alkoholni napitak u ovim vremenskim intervalima.
Bitna napomena je da su rezultati ovog istraživanja ostali nepromenjeni čak i onda kad su istraživači u obzir uzeli i ostale faktore koji direktno utiču na povećanje rizika i pojavu moždanog udara.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com