Autizam je uvek bio zagonetna bolest i u naučnom svetu česta tema istraživanja. Šta je pravi uzrok autizma? Još uvek nije pouzdano utvrđeno, ali se neke od postojećih naučnih teorija potvrđuju u praktičnim istraživanjima.
Uočeno je da postoji veza između autizma, male težine novorođene bebe i prevremenog porođaja.
U istraživanju naučnog centra u Atlanti uočena je razlika u stepenu rizika kod dečaka i devojčica. Objekti istraživanja bilo je 565 dece oba pola. Kod dečaka koji su rođeni sa malom težinom rizik od autizma dva puta je veći nego kod dečaka sa normalnom težinom na rođenju. Kod devojčica je, međutim, ta razlika drastičnija. Ako su rođene sa malom telesnom težinom, čak tri puta je veći rizik da obole od autizma nego kod devojčica rođenih sa normalnom težinom. Ovo saznanje je bilo iznenađujuće za naučnike, budući da se autizam generalno mnogo češće javlja kod dečaka.
Naučnici su takođe utvrdili da mala težina na rođenju (manje od 2,7 kilograma) i prevremeno rođenje pogađaju autističnu decu na različite načine, u zavisnosti od toga da li su oboleli samo od autizma ili imaju i druge poremećaje u razvoju.
Mi koristimo jednu reč – autizam, ali zapravo može biti velike razlike među obolelima od ove bolesti. Naučnici tvrde da zato i ne treba tragati za jedinstvenim uzrokom autizma, već treba tražiti više različitih uzroka.
O ovoj temi vrše se razna istraživanja širom sveta, a studija koju ističemo donela je neka nova saznanja o razlikama među polovima kada je reč o autizmu. Sva deca iz istraživanja imala su malu težinu na rođenju i većina je bila prevremeno rođena.
Istraživači su ih podelili u tri grupe: na one koji su autistični, ali njihov razvoj nije onemogućen na druge načine, na one koji su, pored toga što su autistični, i intelektualno ograničeni, i na one koji pored autizma imaju više raznih ograničenja u razvoju.
Otkriveno je da prevremeno rođenje ne povećava rizik od autizma kod dečaka, ali kod devojčica ima uticaja na pojavu ove teške bolesti.
Kod devojčica je rizik da se oboli od autizma i mentalne retardacije čak četiri puta veći nego kod devojčica sa normalnom telesnom težinom na rođenju, a kod dečaka sa istim poremećajem, taj rizik je statistički zanemarljiv.
Ponekad je, i sa najsavremenijom medicinskom opremom, teško razdvojiti uzroke od posledica. Naime, kada je reč o fetusu, nije pouzdano utvrđeno da li mala telesna težina na rođenju uzrokuje oštećenje mozga, ili se prvo dogodi oštećenje mozga, pa je mala telesna težina posledica.
Naučnici se bliže pravoj istini o ovoj opakoj bolesti.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com