Avastin – upozorenje

Kod žena koje uzimaju lek protiv raka avastin postoji povećan rizik od otkazivanja jajnika, upozorava Američka administracije za hranu i lekove i ovo upozorenje stoji na pakovanju avastina u SAD.
U studiji koja je uključila 179 žena sa rakom debelog creva, 34% onih koje su uzimale avastin kao dodatak hemoterapiji razvilo je amenoreju, stanje u kom menstruacija prestaje na tri meseca ili više meseci, u poređenju sa 2% onih koje nisu uzimale lek.
Od žena kojima su jajnici otkazivali, 22% njih je dobilo menstruaciju nakon što je prestalo sa uzimanjem avastina.
Na pakovanju je naglašeno: „Dugotrajni efekti avastina na plodnost nisu poznati.“ Na uputstvu je naglašeno da bi trebalo sa lekarom porazgovarati o rizicima uzimanja ovog leka pre same upotrebe.
O avastinu
Lek se prodaje u Americi i odobren je za lečenje naprednih faza nekoliko vrsta raka, uključujući i rak debelog creva, rak dojke, bubrega i pluća. Ovaj lek je za neke vrste raka odobren i u Evropskoj uniji i drugim zemljama Evrope, ali u Srbiji još uvek nije dostupan za bolničko lečenje.
U Americi je juna ove godine odbor Administracije za hranu i lekove preporučio da se avastin više ne prodaje kao lek protiv raka dojke.
Ubrizgavan svake dve do tri nedelje, avastin deluje tako što blokira stvaranje krvnih sudove koji bi inače snabdevali tumor kiseonikom i hranom. To usporava rast i širenje tumora pa se lek uzima kao dodatak hemoterapiji.
Rizik pri upotrebi
Otkazivanje jajnika nije jedino upozorenje na uputstvu. Kod nekih pacijentata koji su uzimali avastin razvila sa osteonekroza vilice, stanje u kome zbog slabog dotoka krvi, kosti odumiru. Prema Administraciji za hranu i lekove, uzrok je nejasan, ali je moguće da to što avastin sprečava formiranje krvnih sudova utiče na blokiranje dotoka krvi u tkivo u vilici pacijenta.
Administracija za hranu i lekove izveštava da nova studija pokazuje da avastin može uticati na stvaranje krvnih ugrušaka, trombova vena i plućne embolije.
Više od 1400 pacijenata sa progresivnm rakom debelog creva učestvovalo je u studiji. Od njih je 13,5% onih koji su uzimali avastin imalo neku vrstu tromboembolijskih problema u poređenju sa 9,6% pacijenata koji su bili samo na hemoterapiji. Nakon tretmana lekovima protiv ugrušaka, oni koji su uzimali avastin imali su veće šanse da ponovo imaju probleme sa tromboembolijom ili nekom vrstom krvarenja.
Napomena
Pitanje je da li ovaj lek više pomaže ili odmaža, ili, drugačije formulisano, da li je veći broj pacijenata koji su imali korist od ovog leka od broja pacijenata koji su osetili negativne efekte.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com