Bolest i vežbanje (1)

Niste baš savršenog zdravlja; možda čak ni blizu tome. Da li to znači da vam je svaki sport zabranjen? Nipošto! Sedeći način života je apsolutno najnezdraviji; znatno više bi vam pomoglo da se rekreativno bavite nekim sportom, onim koji vaša bolest dopušta – a takvih obično ima iznenađujuće mnogo. Evo nekih najčešćih oboljenja, sportova koji bi vam mogli pomoći, kao i onih koje bi trebalo da izbegavate.
Glavobolja: uzroci mogu biti različiti, a najčešći uzrok je stres. Sport je idealan za oslobađanje od viška napetosti. Ukoliko patite od čestih glavobolja, mogli bi da vam pomognu trčanje, brzo hodanje, biciklizam, plivanje, tenis, skvoš, karate (rekreativno), joga… Svi sportovi koji uključuju kontakt s prirodom veoma su poželjni. Trebalo bi da izbegavate takmičarske sportove (povećavaju stres), kao i bučne sportove (na primer, aerobik), jer direktno pojačavaju glavobolju.
Problemi s venama: prijaće vam aerobno kretanje, koje poboljšava vraćanje krvi s periferije prema srcu, smanjujući tako simptome slabe cirkulacije. Važno je da nabavite udobne cipele, a pomoći će vam i elastične čarape. Preporučljivi sportovi su biciklizam (bez uspona), sobni bicikl, plivanje, skijaško trčanje i golf. Trebalo bi da izbegavate brzo trčanje, intenzivan tenis i skvoš, jer oni „maltretiraju“ venski sistem.
Problemi s kičmom, to jest bolovi u leđima: mnoge osobe s bolovima u leđima najradije leže u krevetu i rade (eventualno) one vežbe koje im je odredio lekar. To nije baš dobro rešenje, jer će malo-pomalo samo pogoršati problem. Preporučljivi sportovi: plivanje (idealno, jer u vodi kičma nije opterećena telesnom težinom, a jačaju se mišići leđa), joga, lagano trčanje, biciklizam (samo pazite da vam kičma ne bude savijena). Trebalo bi da izbegavate veslanje, dizanje tegova, tenis, odbojku, košarku, skijanje, jahanje, džudo, karate, brzo trčanje – previše opterećuju kičmu ili je izlažu mogućnosti povrede.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com