Bolest sedenja

Tema nije prijatna, ali je slučaj čest. Ukoliko najveći deo vremena provodite u stolici, postoji opasnost da vaše zdravlje bude ugroženo hemoroidima. Donji deo leđa je inače najosetljiviji deo tela i, verovali ili ne, čak 70 procenata muškaraca imalo je problema sa hemoroidima najmanje jednom u svom životu. Razlozi za njihovu pojavu ne moraju biti usko povezani isključivo sa neaktivnošću.
Postoji mogućnost da dođe do bakterijske infekcije korena dlake, koja se može razviti u veliku i bolnu bubuljicu. Ukoliko vam se to dogodi, natopite gazu mlakom vodom i lagano očistite bolno mesto. Dezinfikujte sredstvom koje ne sadrži alkohol i ne pokušavajte da istisnete gnoj. Obavezno se obratite lekaru ukoliko tegobe potraju duže od dve nedelje. Do upale dlake može doći usled taloženja mrtvih ćelija. Ukoliko se to dogodi, nežno isperite kožu oko bolnog mesta mlakom vodom i sapunom. Natapkajte blagim rastvorom hidroksida kako bi se bubuljica osušila. Ne cedite je, jer vam može ostati trajni ožiljak.
Pravi simptomi hemoroida manifestuju se kroz krvarenje. Zatvor, prekomerna težina i veliko naprezanje prilikom vršenja nužde dovode do proširenja vena u rektalnom kanalu i anusu, što može da izazove bolnu upalu. Sipajte u kadu rastvor tople vode i propolisa i dva puta dnevno i posle svakog pražnjenja creva sedite najmanje deset minuta u tom rastvoru. Analni sfinkter, ili jednostavnije, mišićni stezač će se opustiti i dozvoliti bolnim hemoroidima da se povuku. Ovo oboljenje uopšte nije zanemarljivo – ukoliko imate tih problema, ne dozvolite da bilo šta bude prepušteno slučaju. Pored obavezne posete lekaru, i sami morate redovno voditi računa o svom zdravlju. Vi se morate time pozabaviti, jer vi najbolje poznajete stanje svog organizma, kao i svoje telo.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com