Sasvim je uobičajeno da se probudite noću i imate potrebu da idete u toalet. Međutim, stručnjak je upozorio da ako se to dešava redovno više puta tokom noći, možda ćete morati da potražite savet lekara.
Prema NHS, mokrenje do osam puta dnevno i jednom ili dvaput noću je normalno, ali ovo ponavljanje je poznato kao nokturija i moglo bi biti znak nečeg ozbiljnog, piše Exspress.
Zašto postoji česta potreba za mokrenjem noću?
Na primer, pojačano mokrenje može biti znak da imate dijabetes, koji se može javiti u bilo kom uzrastu. Drugi uzroci prekomerno aktivne bešike uključuju:
- infekcija urinarnog trakta (UTI)uvećana prostata kod muškaraca srednjih i starijih godina
- infekcija uretre
- vaginitis
- problemi u vezi sa nervima
Ako mislite da je vaša nokturija povezana sa bilo kojim od ovih problema, trebalo bi da razgovarate sa svojim lekarom. Međutim, uzrok nokturije nije uvek zdravstveni problem.
Kako sprečiti nokturiju?
Dr Ketrin Hol iz Somnus terapije, koja piše za Happi Beds, otkriva šta bi moglo da izazove nokturiju i kako je sprečiti.
Položaj za spavanje
Kada su u pitanju položaji za spavanje, dr. Hol kaže da je najbolji način za spavanje odmarati se na boku. Postoje studije koje pokazuju vezu između poboljšanja simptoma apneje u snu i poboljšanja simptoma preaktivne bešike, čime se smanjuju česti odlasci u kupatilo.
Jedan od najboljih položaja za osobe sa apnejom i nokturijom je spavanje na boku sa ravnim leđima. Ovo će vam pomoći da otvorite disajne puteve i dovesti do pravilnijeg disanja i može smanjiti vaše odlaske u kupatilo. Ovaj položaj takođe pomaže da kičma i vrat budu u ravni, što je neophodno za dobar san i za smanjenje bolova u vratu koji možete dobiti ako spavate na stomaku.
Dugo stajanje
Dr Hol tvrdi da ako stojite veći deo dana, a zatim ležite ravno kada odete u krevet, tečnost koja se nakupila u vašim nogama nema šanse da se ocedi i ode u bubrege. Dakle, ako idete pravo u krevet, verovatno ćete morati da odete u kupatilo zbog te tečnosti.
Ali držanje nogu podignutih pre nego što odete u krevet omogućiće tečnosti da se efikasnije odvodi pre nego što odete na spavanje. Dakle, u teoriji biste više vremena provodili u toaletu danju nego noću.
Ispijanje tečnosti uveče
Nije iznenađujuće da ispijanje previše tečnosti pre spavanja može dovesti do nokturije, ali to ne znači da treba da budete dehidrirani. Ako možete, izbegavajte da pijete puno vode oko dva sata pre odlaska u krevet, na taj način ograničavate šansu da morate da ustanete tokom noći.
Ako vam je potrebna voda noću, pokušajte da pijete u malim gutljajima i pijte puno tokom dana. Takođe bi trebalo da izbegavate alkohol u potpunosti jer je diuretik, što znači da vas tera na mokrenje više od vode.
Sobna temperatura
Većina spava u spavaćoj sobi koja je previše vruća. Dr. Hol je rekao da su mnoge studije pokazale da je temperatura vaše sobe jedan od najznačajnijih faktora koji mogu poremetiti vaš san.
Pogrešna temperatura u vašoj sobi može dovesti do smanjenog REM (dubokog) sna i više vremena provedenog u budnom stanju nego u odmaranju. Preporučuje se spavanje u prostoriji sa temperaturom od oko 20 stepeni Celzijusa. Sve što je toplije ili hladnije može uticati na promene unutrašnje temperature vašeg tela tokom spavanja.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com