Čaša ove namirnice u lavoru čuva zdravlje stopala i štiti ih od infekcija, gljivice i bradavice nestaju kao rukom

Sirće ima protiv mikrobna i protiv gljivična svojstva pa je vrlo korisno za zaštitu stopala od infekcija gljivicama i virusima – pomoći će vam i oko neugodnog mirisa i bradavica.

Sirće sadrži sirćetnu kiselinu koja ima antimikrobna svojstva, pa štiti od gljivica i drugih štetnih mikroba. Stoga natapanje stopala u sirćetnoj kupki može pomoći u borbi protiv neugodnih mirisa i infekcija. Pomoći će vam posebno kod ovih stanja:

Neugodan miris stopala
To može biti posledica znoja koji se nakuplja između nožnih prstiju. Nekim ljudima stopala se znoje čak i kada ne vežbaju, odnosno nisu fizički aktivni. Ponekad se neugodan miris pogoršava razvojem bakterija ili gljivica na stopalima i u obući.

Obzirom da je sirće antimikrobno sredstvo, natapanje stopala u kupki s sirćetom 10 do 20 minuta može pomoći u ubijanju bakterija ili gljivica koje doprinose tom neugodnom mirisu.

Atletsko stopalo
Atletsko stopalo je zarazna bolest kože uzrokovana izlaganjem gljivicama. Zahvata stopala, posebno nakon što su dugo u cipelama, jer se tu stvara toplo i vlažno okruženje, pogodno za rast gljivica. Često se razvija između prstiju, a zbog toga koža može postati suva, osetljiva i osetljiva na oštećenja. Hodanje bosih nogu na javnim mestima, kao što su teretane ili bazeni, može dovesti do atletskog stopala.

Bradavice na stopalima
Bradavice su kožne izrasline uzrokovane virusnom infekcijom. Virus koji uzrokuje bradavice je humani papiloma virus (HPV), a moguće je da ih dobijete bliskim kontaktom nogu sa zaraženom osobom, preko obuče, peškira, pa i stajanjem na mestu gde je zaražena osoba boravila. Bradavice obično nisu bolne, ali mogu izgledati vrlo ružno. Kako ocat ima antimikrobna svojstva, mogao bi zaštititi stopalo od virusa i na taj način pomoći u lečenju ili sprečavanju rasta bradavica na stopalima.

Kako napraviti sirćetnu kupku za stopala?
Napunite lavor s jednom šoljicom sirćeta. Dodajte dve šoljice tople vode. Nastavite dodavati po jednu šoljicu sirćeta i po dve šoljice tople vode sve dok se lavor ne napuni. Kvasite stopala u lavoru od 10 do 20 minuta. Očistite stopala običnim, mekim sapunom posle namakanja. Ponavljajte svaki dan ili dok problemi sa stopalima ne nestanu u potpunosti.

Malo je verovatno da će vrsta sirćeta koju koristite značajno uticati na efikasnost natapanja. Međutim, možda je bolje izbegavati biljno ili voćno sirće jer sadrže dodatne sastojke, prenosi 24sata.hr.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com