Ćelavost odlazi u zaborav: Naučnici pronašli genijalno rešenje

Istraživački tim sada kaže da je sledeći korak ponovno kreiranje eksperimenta koristeći ljudske ćelije

Naučnici su uzgojili folikule dlake u Petrijevim posudama, što sugeriše da bi ćelavost jednog dana mogla biti stvar prošlosti.

Boffins s japanskog Nacionalnog univerziteta Yokohama koristio je embrionalne ćelije kože miševa kako bi izveo potencijalni naučni napredak, kontrolišući prostorni raspored dvaju različitih vrsta ćelija koje određuju razvoj folikula dlake.

Istraživanje je u ranoj fazi i postupak nije testiran na ljudskim ćelijama, ali tim se nada da bi se folikuli uzgojeni u laboratoriju mogli nakalemiti na glavu ćelave osobe i omogućiti joj da ponovno izraste izgubljenu kosu, piše Daily Star.

Na kraju, tehnika bi mogla pomoći u rešavanju uobičajenih medicinskih stanja koja uzrokuju gubitak kose, uključujući mušku ćelavost i alopeciju.

Više od 80 odsto muškaraca iskusi gubitak kose tokom svog života, dok gotovo polovina žena navodi da su pogođene tim fenomenom. Toliko je uobičajeno da do 35. godine dvije trećine muškaraca izjavi da pati od gubitka kose.

Nadamo se da studija ne samo da će pomoći ljudima da povrate punu kosu, već će povećati samopouzdanje i sprečiti ozbiljnije ishode koje gubitak kose može izazvati, uključujući anksioznost, depresiju i socijalno povlačenje. Istraživači su promenili raspored epitelnih i mezenhimalnih ćelija, koje mogu međusobno delovati kako bi omogućile razvoj folikula dlake.

Epitelne ćelije su vrsta ćelija koje prekrivaju površine tela, iznutra i napolju, dok se mezenhimalne ćelije nalaze u koštanoj srži i vitalne su za stvaranje i popravak skeletnih tkiva – ali imaju i mnogo drugih potencijalnih upotreba.

Naučnici su takođe dodali nisku koncentraciju Matrigela, koji se koristi više od 40 godina u različitim primenama u kulturi ćelija. Laboratorijski uzgojeni folikuli potom su implantirani u kožu miševa i nastavili su stvarati više folikula, „implicirajući da (embrioni folikula dlake) imaju sposobnost neogeneze kose“.

Implantirani folikuli generisali su više folikula i vlasi kose s gotovo 100 odstotnom efikasnošću i izrasli su oko tri milimetra vlasi u samo 23 dana – što znači da bi tretman, ako deluje kod ljudi, bio gotovo sigurno uspešan.

Istraživački tim sada kaže da je sledeći korak ponovno kreiranje eksperimenta koristeći ljudske ćelije, ali strahuje da bi moglo biti nekih etičkih problema oko sakupljanja ljudskih ćelija koje bi im mogle stajati na putu.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com