Celog života pogrešno duvate nos i ugrožavate zdravlje: Ugledni lekar otkrio kako to treba raditi pravilno

Zimski meseci donose hladno vreme i sezonu prehlada, a često i potrebu da izduvate nos. Ali, prema rečima stručnjaka, mnogi ljudi ovu naizgled jednostavnu radnju rade na pogrešan način, što može povećati rizik od neprijatnih neželjenih efekata kao što su krvarenje iz nosa, infekcije uha, pa čak i teže povrede.

Rizik od infekcije i oštećenja

Dr. Zakari Rubin, pedijatar alergolog iz Čikaga, upozorava da snažno duvanje vazduha i sluzi kroz obe nozdrve istovremeno stvara preveliki pritisak na osetljive nazalne prolaze. Ovo ne samo da može oštetiti tkivo, već i podstaći širenje virusa i bakterija prema zadnjem delu nosne šupljine, što je posebno opasno.

„Previše pritiska može gurnuti sluz, bakterije i viruse prema Eustahijevim tubama, koje povezuju nos sa srednjim uhom, povećavajući rizik od infekcija uha“, objasnio je dr. Rubin svojim pratiocima na Instagramu.

Osim toga, medicinski stručnjaci upozoravaju da nasilna deflacija može izazvati nagle promene pritiska iza bubne opne, što može rezultirati bolom i, u retkim slučajevima, pucanjem bubne opne.

Još ređi, ali ozbiljniji slučajevi uključuju mogućnost preloma sitnih kostiju unutrašnjeg uha ili preloma tankih kostiju između očne duplje i sinusa, što je potvrdio i profesor rinologije Karl Filpot sa britanskog Univerziteta Istočna Anglija. „Vrlo retko vidimo ljude koji su slomili te tanke kosti jer su previše duvali nos“, rekao je dr. Filpot.

Kako pravilno izduvati nos?

Da bi smanjio rizik, dr. Rubin savetuje da nežno izduvate nos i to jednu po jednu nozdrvu: „Najbolji način da izduvate nos je da pokrijete jednu nozdrvu i polako duvate u maramicu. Ne radite to previše snažno – trebalo bi da bude prijatan osećaj.“

Nakon izduvavanja jedne nozdrve, preporučljivo je preći u drugu, a zatim dobro oprati ruke sapunom i vodom kako biste sprečili širenje bakterija i virusa.

Začepljen nos: uzroci i alternative

Začepljen nos je obično rezultat oticanja tankog tkiva koje oblaže nazalne prolaze, jer imuni sistem proizvodi dodatnu sluz za borbu protiv infekcije. Međutim, prehlade nisu jedini uzrok – alergije, infekcije sinusa, pa čak i neki lekovi takođe mogu izazvati začepljenost nosa i kratak dah.

Ako izduvavanje nosa nije dovoljno efikasno ili izaziva nelagodnost, farmaceuti preporučuju alternativne metode:

Dekongestivni sprejevi: Dostupni bez recepta, ovi proizvodi pomažu u smanjenju otoka u nosu.

Inhalacije parom: Držanje glave iznad posude sa toplom vodom može pomoći da se rastvori sluz i olakša disanje.

Krvarenje iz nosa i prevencija

Preterano izduvavanje nosa može izazvati pucanje krvnih sudova u nosu, što dovodi do krvarenja. Takvo krvarenje obično prestaje samo od sebe i retko zahteva medicinsku intervenciju. Međutim, izbegavanje snažnog pritiska prilikom izduvavanja može sprečiti ovaj neprijatan neželjeni efekat.

Iako se duvanje nosa čini kao rutinska operacija, stručnjaci upozoravaju na važnost nežnog pristupa kako bi se izbegli potencijalni zdravstveni problemi. Sledeći put kada posegnete za maramicom, imajte na umu preporuke dr. Rubina i drugih stručnjaka – vaše nozdrve i uši će vam biti zahvalni!

(klik.hr)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com