Zdravstveni stručnjak tvrdi da je otkrio potencijalne prednosti određenog pića, nazivajući ga „najmoćnijim lekom našeg vremena“. Kaže da ovaj napitak ima antiinflamatorna svojstva i da ga treba piti svakog jutra nedelju dana.
Kiropraktičar poznat po nadimku dr Erik Berg, iz Vašingtona, ima 12,8 miliona pratilaca na svom Jutjub kanalu. Poznat je kao zagovornik keto dijete i povremenog posta. U najnovijem videu zagovara prednosti ispijanja soka od celera svakog dana sedam uzastopnih dana. On tvrdi da je ovo piće izuzetno hranljivo i niskokalorično.
Dve stabljike celera sadrže samo 15 kalorija, što ovo povrće čini ne samo hranljivim već i dobrim za vašu figuru, tvrdi ovaj kiropraktičar. Izvor je dijetetskih vlakana, vitamina K, a sadrži manje količine vitamina A i C, kalcijuma i gvožđa. Iako sadrži nešto prirodnog natrijuma, količina je minimalna. Pola litra soka od celera sadrži malo folata (vitamin B9) i oko 288 mg natrijuma.
„Sok od celera sadrži četiri fitonutrijenta koji imaju značajne zdravstvene prednosti“, kaže Berg. Biljna jedinjenja, poznata kao fitonutrijenti, deluju kao antioksidansi i nude niz pozitivnih efekata na zdravlje. Celer sadrži četiri posebno značajna jedinjenja: 3-n-butilftalid, apigenin, kumarinsku kiselinu i kempferol, dodaje on. Prvi, 3-n-butilftalid, pomaže u popravljanju oštećenja nakon moždanog udara, poboljšava mikrocirkulaciju i ima neuroregenerativne efekte. Nedavna istraživanja sugerišu da ovo jedinjenje može poboljšati kognitivno oštećenje povezano sa ishemijom i Alchajmerovom bolešću kod životinja. Ishemija je stanje smanjenog protoka krvi, što dovodi do nedostatka kiseonika u tkivima.
“Ima antioksidativna, protivupalna, antiapoptotska i antitrombotska svojstva“, kaže Berg za sok od celera.
Drugo jedinjenje, apigenin, je polifenol koji se nalazi u brojnim biljkama kao što su peršun, luk, pomorandže, timijan i bosiljak. “Apigenin opušta mišiće, snižava krvni pritisak i poboljšava san. „Ima antidijabetička svojstva i pokazalo se da je koristan kod ljudi sa amnezijom“, kaže dr Berg, dodajući da antiinflamatorni efekti apigenina omogućavaju da snizi krvni pritisak delujući kao diuretik i sprečavajući suženje krvnih sudova. Sok od celera može pomoći u prevenciji raka tako što kontroliše oštećenje DNK, smanjuje oksidativni stres i upalu i blokira stvaranje novih krvnih sudova, zaključuje on.
U međuvremenu, kumarinska kiselina u celeru takođe, kaže, pruža brojne zdravstvene prednosti – poznata je po svojim antiinflamatornim, antičirnim i antikoagulansnim svojstvima. „Podržava zdrav nivo šećera u krvi i može pomoći kod upale povezanih sa artritisom.“
Usporava apsorpciju ugljenih hidrata u crevima i poboljšava funkciju beta-ćelija odgovornih za lučenje insulina, koji je neophodan za regulaciju šećera u krvi. Konačno, kaempferol je jedinjenje poznato po svojim antivirusnim, antibakterijskim, antifungalnim i antiinflamatornim efektima. Smatra se da smanjuje rizik od određenih vrsta raka, posebno kože, jetre i debelog creva, delujući na ćelijske procese povezane sa razvojem raka. Osim celera, ima ga i u čaju, kelju, pasulju i brokoliju.
Kada je najbolje piti sok?
Dr. Berg savetuje da se sok pije ujutru na prazan stomak. On preporučuje korišćenje organskog celera, a za ukus možete dodati i malo limunovog soka, piše Exspress.
Na šta treba paziti?
Celer može izazvati alergijske reakcije koje se mogu manifestovati kao osip, probavne smetnje ili problemi sa disanjem. U veoma retkim slučajevima, alergija na celer može dovesti do anafilaksije – ozbiljnog, potencijalno fatalnog stanja. Uvek se konsultujte sa svojim lekarom pre nego što napravite bilo kakve veće promene u ishrani ili načinu života, posebno ako uzimate lekove za razređivanje krvi, jer celer može povećati rizik od modrica i krvarenja.
(Net.hr)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com