Postoji veliki broj direktnih uzročnika dehidratacije sa kojima se možemo susresti u svakodnevnom životu. Među onim najčešćim i najuočljivijim jesu povraćanje, dijareja, gubitak krvi, neuhranjenost i, kao najlogičniji razlog, neunošenje dovoljno tečnosti koja bi mogla da nadoknadi gubitak znojenjem i mokrenjem.
Za dehidriranje takođe mogu biti odgovorne i razne zaraze i bolesti, koje posebno utiču na razvoj akutnog dehidriranja. Ono se javlja usled povećanja telesne temperature i intenzivnog znojenja. Ujedno je i glavni razlog zbog kojeg vam lekar svaki put više puta naglasi zbog čega je bitno unositi što više tečnosti kada vas savlada neka bolest.
Naše telo upotrebljava tečnost radi izbacivanja toksičnh supstanci iz organizma i održavanja telesnih sistema tako da budu zdravi, fleksibilni, podmazani i potpuno funkcionalni.
Najčešći simptomi i najupečatljiviji znaci dehidratacije
Simptomi dehidratacije prvi put se obično manifestiju onda kada je osoba izuzetno žedna, a to tokom vremena ima potencijal da preraste u nešto mnogo ozbiljnije. Želja za vodom postaje sve jača, a čitavo stanje je sve teže izdržati. Prvobitni znaci i simptomi blage dehidratacije kod odraslih osoba javljaju se onda kada telo izgubi približno 2% sveukupne količine tečnosti.
Najčešći simptomi blage dehidratacije:
- pojačana žeđ
- gubitak apetita
- suva koža
- mokraća tamne boje
- sušenje usta
- premorenost i osećaj slabosti
- jeza
- pritisak u glavi
Ukoliko se ubrzo nakon pojave ovih simptoma ništa ne preduzme kako bi se oni olakšali i na kraju i otklonili, kada sveukupni gubitak telesnih tečnosti dostigne 5%, dolazi do pojave sledećih manifestacija dehidratacije:
- izuzetno ubrzan rad srca
- ubrzano disanje
- smanjenje znojenja
- ređe mokrenje
- povećanje telesne temperature
- izuzetno velika premorenost
- pojava grčeva u mišićima
- glavobolje
- mučnina
- drhtavica u predelu udova
Kada telo izgubi čak 10% sveukupne količine telesnih tečnosti, to je znak za najhitniju moguću pomoć. Gubitak telesnih tečnosti od 10% i više veoma često može biti koban. Najčešći simptomi teškog dehidriranja:
- grčenje mišića
- povraćanje
- izuzetno ubrzan puls
- smežurana koža
- zamućeni vid
- jak bol prilikom mokrenja
- dezorijentisanost i zbunjenost
- poteškoće sa disanjem
- bol u predelu grudi i abdomena
- nesvestice
Ono što takođe treba imati na umu jeste i to da ovo nisu jedini simptomi teške dehidratacije već da su to najčešći simptomi koji se javljaju u velikom broju slučajeva. S obzirom na to da je naše telo poput mikrokosmosa, razlikuje se od osobe do osobe, variraće i dodatni simptomi ovog stanja.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com